Ударни Вести

About the author

Златко Чавдаровски

Дипломиран инженер по електротехника, насока електроника и телекомуникации

Related Articles

148 Comments

 1. 1

  Анонимен

  Здраво,

  Ве молам за информација како можам да најдам повеќе информации за продажба на брикетите, особено за брикети кои се произведуваат со технологија на механичко пресирање без употреба на зацврснувачи.

  Доколку немате информација за продажните канали би замолил за информација за прозиводители на брикети и како може да се стапи во контакт со нив.

  Ви Благодарам,

  Поздрав,

  Зоран

  Reply
  1. 1.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Зоран,

   За тоа како ќе продаваш брикети пред се зависи од тоа која ти е целна група – да ли ќе продаваш на правни или физички лица, па и понатаму можиш планираните целни групи да ги сегментираш понатаму. Да ли пазарот ти е цела Македонија или ке се свртиш кон помал локален пазар. Значи направи си еден маркетинг план, анализирај го потенцијалниот пазар. Да ли директно или преку некој други канали – посредници ќе продаваш пак зависи од анализата што ќе ја направиш.

   Што се однесува до производителите на брикети, не сакаме никој да го фаворизираме така да пребарај преку google или преку некој каталог на фирми

   Поздрав и продолжи и понатаму да не пратиш!
   Секој успех во работењето!

   Reply
   1. 1.1.1

    Lazar

    zdravo
    Me interesira dali mozete da mi kazete od kade bi mozelo da se nabavi celokupnata oprema za proizvodstvo na briketi!Od drobenje do pakuvanje?
    Odnapred vi blagodaram

    Reply
    1. 1.1.1.1

     Предраг Стојковски

     Здраво Лазар, одговорот ти е пратен на твојот e-mail.

     Продолжи и понатаму да не следиш!

     Reply
     1. 1.1.1.1.1

      toni

      predrag bi sakal ako e vozmozno da mi pratis mail od kade bi mozelo da se kupi celokupnata oprema za proizvodstvo na briketi
      odnapred blagodaram

     2. Предраг Стојковски

      Здраво Тони,

      Посети ја секцијата ОПРЕМА на нашиот сајт и ќе ги добиеш сите информации

 2. 2

  Ivo

  zdravo

  mnogu vi se dobri informaciite , me interesira kako moze da dojdam do informacija za masini za proizvotstvo na briketi.

  pozdrav

  ivo

  Reply
  1. 2.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Иво,

   Одговорот ти е пратен на мејл 🙂

   Reply
   1. 2.1.1

    jane

    Mene me interesira istoto prasanje kontakt od kade mozam da najdam masina za pravenje briketi.

    Pozdrav

    Jane

    Reply
    1. 2.1.1.1

     Предраг Стојковски

     Здраво Јане,

     Одговорот Ви е пратен на маил.

     Поздрав и продолжете и понатаму да не следите!

     Reply
   2. 2.1.2

    gjorgi

    kade bi mozel da najdam masini za proizvodstvo na briketi vo mk

    Reply
  2. 2.2

   milos pajkoski

   NAJNEOPHODNI I NAJEVTINA OPREMA ZA POCNUVANJE NA PROIZVODSTVO NA POGOLEMI BRIKETI ZA KORISTENJE VO PARNO KAMINI I SPORETI VE MOLAM ZA INFORMACIJA I KADE BIGI NABAVIL BLAGODARAM

   Reply
 3. 3

  Гордан

  Здраво, исто така и мене ме интересира каде можам да добијам информација во врска со производство и продажба на машини за производство на брикети овде во Македонија.

  позз .

  гордан

  Reply
  1. 3.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Гордан,

   Одговорот ти е пратен на мејл 🙂

   Поздрав!

   Reply
   1. 3.1.1

    Александар

    Може и на мене да ми пратите кад еможе повеќе да дознаам за машините кои се користат при производство на брикети.

    Ви благодарам многу

    Reply
 4. 4

  petrov pavle

  kade da kupam briketi vo veles

  Reply
  1. 4.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Павле,

   Пробај тука или тука

   Поздрав!

   Reply
 5. 5

  Ибро

  Здраво, Ве молам, каде можам да добијам информација во врска со производство и продажба на машини за производство на брикети овде во Македонија.

  Поздрав

  Ибро

  Reply
  1. 5.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Ибро,

   Одговорот ти е пратен на маил!

   Поздрав и продолжи и понатаму да не пратиш!

   Reply
   1. 5.1.1

    Lazar

    Zdravo dali mozete i mene da li go pratite istiot odgovor 😀
    Odnapred vi blagodaram

    Reply
 6. 6

  Анонимен

  Здравейте,

  Моля да ми дадете малко информация за машини(цени)за производство на еко брикети.Кои са производителите на тези машини и въобще от къде могат да се закупят….Благодаря

  Reply
  1. 6.1

   master

   Здраво Елена,
   за во Бугарија немаме информација каде можат да се набават и по која цена. Можеме да ти помогнеме само за во Македонија. Во секој случај цената ќе зависи од капацитетот на машината
   Поздрав

   Reply
 7. 7

  Игор

  Здраво ,

  Би ве замолил на е-маил да ми пратите контак за машина за брикети, но во исто време и некоја машина за мелење на отпадоци на дрво .

  Ви благодарам .

  Reply
  1. 7.1

   Предраг Стојковски

   Одговорот ти е пратен на маил. Продолжи и понатаму да не пратиш!
   Поздрав!

   Reply
 8. 8

  sasko

  Здраво ,

  Би ве замолил на е-маил да ми пратите контак за машина за брикети, но во исто време и некоја машина за мелење на отпадоци на дрво .

  Ви благодарам .

  Reply
 9. 9

  јовица

  здраво

  едно прашање во врска со брикети?сакам да користам брикети од дрво за греење но некако многу луѓе ме предомислуваат како брикетите не се баш безбедни то ест во нив има лепак или боја и сл. и при горење се лепи по оџакот и постепено се затнува дали има врска, и колку треба да биде широк оџакот? инаку живеам во зграда над мене има уште 3спрата!поздрав!

  Reply
  1. 9.1

   Златко Чавдаровски

   Здраво Јовица, како што пишува во текстот, единствениот „лепак“ што е доволен за брикетите да го задржат својот облик е обичен скроб, што значи не е ништо отровно. Сепак можно е некој производител да користи и други врзивни материјали, па затоа битен е изборот на брикети. Што се однесува до оџакот, тоа е истиот што го користите и за греење на дрва или јаглен
   Поздрав

   Reply
 10. 10

  јовица

  Благодарам Златко за појаснвањето ќе земем брикет! Поздрав!

  Reply
 11. 11

  milanco

  kade moze da se kupat masini za proizvodstvo na briketi Ve molam da posocite adresa na koja moze da se ba raat ili e-mail.

  Reply
  1. 11.1

   Златко Чавдаровски

   Одговорот Ви е пратен на е-маил. Поздрав

   Reply
 12. 12

  Бојан

  Здраво

  Многу интересна тема се брикетите и ме интересира може лли да ми испратите подетални информации за машини за производтство на брикети, како и информации за самиот процес на производството.

  ПОздрав Бојан

  Reply
  1. 12.1

   Златко Чавдаровски

   Здраво Бојан,
   Во основа процесот на производство на брикети е она што е опишано во текстот. Значи доста едноставна работа. Што се однесува што се однесува до машините, информацијата вие пратена на е-маил.
   Поздрав и продолжи да не следиш

   Reply
 13. 13

  micho

  ve molam kade moze i dali mozete da mi ispratite sema ilicrtez za pravenje na masini za briketi so hidraulicen klip i hidraulicna pumpa

  Reply
  1. 13.1

   Предраг Стојковски

   Почитувани,

   Пред се благодариме на тоа што го пратите нашиот блог. Што се однесува за Вашете барање во врска со шеми или нацрти за машини за производство на брикети/пелети до колку наидиме на истите ќе Ви ги препратиме.

   П.С. Пратете ни исправен маил да доколку најдиме нацрти истите ви ги препратиме

   Со почит,

   Предраг Стојковски

   Reply
  2. 13.2

   Предраг Стојковски

   Почитувани,
   Пред се благодариме на тоа што го пратите нашиот блог. Што се однесува за Вашете барање во врска со шеми или нацрти за машини за производство на брикети/пелети до колку наидиме на истите ќе Ви ги препратиме.
   П.С. Пратете ни исправен маил да доколку најдиме нацрти истите ви ги препратиме
   Со почит,
   Предраг Стојковски

   Reply
 14. 14

  мано

  kade moze da se kupat masini za proizvodstvo na briketi

  Reply
  1. 14.1

   lile

   Ve molam da mi pisete sto poveke informacii za pravenje briketi od pilevina ,nabavka na masina za pravenje briketi i dali moze i na koj nacin da se pravat briketi od kartonska ambalaza,i druga hartija.Pozdrav

   Reply
   1. 14.1.1

    Предраг Стојковски

    Одговорот Ви е пратен на маил

    Продолжите и понатаму да не следите!

    Reply
 15. 15

  Borce

  Malo upatuvanje okolu proizvodstvo na briketi,sostav,nacin i sl.?

  pozz

  Reply
 16. 16

  Aleksandar

  ako moze da me upatite kade mozat da se nabavat masini za proizvodstvo na peleti?

  Reply
 17. 17

  Dimcevski Aleksandar

  Pozdrav. Kade moze da se kupat masini za proizvodstvo na briketi Ve molam da posocite adresa na koja moze da se ba raat ili e-mail.

  Reply
 18. 18

  Denis

  Ke moze informacii za cena i kade moze da se kupat masini za briketi.

  Reply
 19. 19

  ilce

  Ve molam ispratete nekoja sema za domasno proizvotstvo na briketi

  Reply
  1. 19.1

   Предраг Стојковски

   Одговорот Ви е пратен на Вашиот маил!

   Продолжете и понатаму да не следите!

   Reply
 20. 20

  dimko

  ve molam da mi kazete kade da se kupat masini za briketi ,peletii za drobilica za pilevinata.blagodaram

  Reply
  1. 20.1

   Предраг Стојковски

   Одговорот Ви е пратен на Вашиот маил!

   Продолжете и понатаму да не следите.

   Reply
 21. 21

  Marijana

  Moze li da mi odgovorite kade moze da se kupat masinite za pravenje briketi i cenite? Balagodaram. Pozdrav

  Reply
 22. 22

  славе

  Каков е тај обичен скроб, каде може да се набави и кој му е цената.

  Reply
  1. 22.1

   Игор Мишевски

   Скробот е главната компонента на брашното. Скроб постои во мали гранули, кои набабруваат и се кршат кога се варат во вода. Ова ги ослободува скробните молекули, кои потоа сите се спојуваад за да направат леплива маса.

   Може да се направи скробен лепак од брашно и вода, со мешање една чаша брашно во малку ладна вода и додавањето на оваа мешавина до 3 чаши вода што врие.

   Оние кои лепеле плакати, можат да дадат повеќе совети и рецепти за скробното лепило 🙂

   Во маркетите се продава скроб како пакување (нишесте е името кое ќе го препознаете нели 🙂 и со него може да се направи раствор 25% во вода (топла, да се растопи побрзо) Разбивањето на грутките од скроб во водата е наука сама по себе, но можете да употребите бушалка, на која од жица може да направете мешалица 🙂 веќе имате лепило кое треба да се употреби во наредниот период (неможе да се чува).

   Успешно лепење

   Еве уште некој рецепт:

   Have you ever wanted to make your own glue? Well with this you can make your own non toxic crafts or school Glue

   Materials Needed

   1/2 cup of Cornstarch

   1 and 1/2 table spoons baking soda

   1 half cup of vinegar

   1 cup of water

   Sauce pan and stove

   step 1 mix the cornstarch with the water

   step 2 Heat it on the sauce pan on medium heat

   step 3 Soon as it starts to becoming a whiting glue turn of the stove

   step 4 Add the vinegar and baking soda

   step 5 Let it cool for a few hours

   Reply
 23. 23

  Анонимен

  Заинтересиран сум за производство на брикети од слама меѓутоа во Македонија неможат да се најдат машини туку тие трева да се набават од соседните држави. Ме интересираа дали оваа година има предвидено субвенции за обновливи извори на енергија и информации околу економската исплатливост на една ваква идеја која е широко распространета во Европа. Според европските регулативи до 2020 енергијата од обновливи извори треба да учествува со 20 % од целокупното производство дали тоа ке важи и за нас по автоматизам веднаш штом влеземе во ЕУ. Доколку имате некакви информации за опрема, бизнис план итн ве молам да ми ги пратите на емаил.

  Благодарам

  Reply
  1. 23.1

   Предраг Стојковски

   Одговорот Ви е пратен на маил.

   Продолжите и понатаму да не пратите!

   Reply
 24. 24

  micho

  Zainteresiran sum za da napravam masina za briketi za domasni potrebi

  =imama nabaveno dosega

  -hidraulicen klip so dolzina od 40cm so dijametar na izlezniot klipod f-40mm

  -hidraulicna pumpa od 180 bari so 1450 vrtezi-obrtai vo minuta

  -motor na struja trofazen od 1 kw so 1400 vrtezi-obrtai vo minuta

  -motor na struja monofazen od 2 kw so 2600 obrtai-vrtezi vo minut

  -mikro prekidaci dve parcinja-

  Zatoa baram pomos dali e so vo red so gorenavedenite delovi i do kolku tona hidraulicniot klip nabiva,dali e vo red so navedenite motori i see drugo sto mislite od vasa strana bi mi pomgnete sto mozete.

  Se nadevam deka ke mi izlezete vo preset.POZDRAV

  Reply
  1. 24.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Мичо,

   Ќе гледаме што побргу да ти испратиме совети како да ја завршиш брикетирката. Доколку си од Битола можеме да закажимо состаноко со целиот тим на блогот.

   Поздрав и успех во работењето!

   Reply
  2. 24.2

   Златко Чавдаровски

   Препорачливо е пресата да прави притисок од околу 200 бари за да бидат брикетите цврсто збиени, па се препорачува малку помоќен мотор од барем 4kW, најдобро трофазен. Сепак, мислам дека и 180 бари би биле доволни доколку материјалот е хомоген и добро сомелен, така што теоретски Вашата опрема добро ќе функционира.

   Поздрав и чекаме извештај за резултатите 🙂

   Reply
   1. 24.2.1

    loni

    zdravo

    sum zainteresiran za pravenje briket imame nesto napraveno no ne uspeavme dali bi mozele nekoj sovet da mi dadete.

    Reply
    1. 24.2.1.1

     Предраг Стојковски

     Само напред и немој стати!

     Мајтапот на страна, кажете ни каде запнавте?

     Reply
 25. 25

  micho

  da jas sum od bitola

  vo sekoe vreme sum na raspolaganje

  koga sakate mozete da zakazite sostanok ,ke bidam prisuten

  se nadevam deka voedno ke naideme na sorabotka i razbiranje

  blagodaram za ostapeniot prostor

  pozdrav

  Reply
 26. 26

  micho

  ZDRAVO ZLATKO CAVDAROVSKI

  BLAGODARAM ZA OSTAPENIOT PROSTOR I VASITE SOVETI OD VASA STRANA

  BI SAKAL DA JA POLEDNETE STRANICATA NA

  YOU TUBE – BRIKETTPRESSE KADE STO SE GLEDA NA MANOMETAROT KADE STO HIDRAULICNATA PUMPA NABIVA DO 150 BARI

  -NAJMNOGU MI BESE DILEMATA OKOLU ELEKTROMOTOROT OD KOLKU KW DA BIDE PRI RABOTA SO HIDRAULICNATA PUMPA

  ISTO TAKA KOLKU KW DA BIDE ELEKTROMOTOROT PRI MESANJE NA PILEVINATA,KOI STO ELEKTROMOTOR BIBIL VO KOSOT SO PILEVINA

  -STO SE ODNESUVA DO IZRABOTKATA KE POCEKAME BAREM MALKU DA SPADNAT POLARNITE STUDOVI KOI STO JA ZAFATIJA BITOLA

  === YOUTUBE – BRIKETTPRESSE

  CEKAM OD VAS SOVET I KOMENTAR ZA NAVEDENATA SNIMKA NA YOUTUBE

  SE SLUSAME

  BLAGODARAM ZA VASTA POMOS I TRODOLUBIVOST KOI STO JA PRUZATE NA OVAA STRANICA

  POZDRAV

  Reply
 27. 27

  micho

  IMA POVEKE MODELI NA OVAA STRANA JAS KOMENTIRAM NA TAA STRANA KADE STO E IZRABOTENA BRIKETIRKA T MINI BRIKETERKA NA TRKALA ZADA BIM MOZEL DA JA NOSAM KADE STO IMAM ZELBA

  JASNO SE FLEDA MANOMETAROT ,MIKROPREKIDACITE ,KOSOT ZA PILEVINA ,HIDRAULICNIOT KLIP ,TABLATA ZA KOMANDI POSTOLJETO KADE STO SE NABIVA PILEVINATA VO SAMIOT KLIP

  CEKAM ODGOVOR OD VASA STRANA I DALI BI BILA VO RED TAKVA IZRABOTKA NA BRIKETERKA

  Reply
 28. 28

  micho

  materijalot e pilevina zeman od pilanite niz bitola

  pilevinata e od borova graga

  mislam deka ne bi trebalo da ima problem

  zatoa sto tesko e da ses najdes so bukova pilevina ili dabova pilevina

  Reply
 29. 29

  loni

  zdravo

  mnogu interesna tema za briket isto kade moze masina za briket da se kupi .

  vala.

  Reply
  1. 29.1

   micho

   ZDRAVO

   AKO VE ITERESIRA ZA MASINA ZA BRIKETI MOZETE DA OTVORETE NA PAZAR3 VO RUBRIKA – MASINI I ALATI=

   IMA NEKOJA FIRMA KOJA STO PROIZVEDUVA MASINI ZA BRIKETI ZA CENATA SEUSTE NI JAS NE SUM INFORMIRAN NEKOLKU PATI POKUSAVAM DA STAPAM VO KONTAKT NO NISTO NE BIVA OD TOA

   SO SREKA NEKA VI E KUPUVANJETO

   Reply
 30. 30

  Lazar

  Kade mozam da nabavam briketi pogolema kolicina na primer 20 tona dali mozite da mi dadete ardesa ili telefon od nekoj proizvoditel. fala

  Reply
  1. 30.1

   micho

   ZDRAVO

   VO BITOLA MOZETE DA NABAVITE BRIKETI OD BUKA

   FIRMATA SE VIKA VINOZITO I SE NAOGA PRI VLEZOT NA BITOLA KAJ KRUZNIOT TOKDO FABRIKITE PORANESEN GOCE RADOSAVLJEVIC SEGASEN METEOR ILI NAJBLISKU DO SERVISOT – PRZO –

   KOI DA PRASATE KE VE UPATI DO FIRMATA ZA PROIZVOSTVO NA PARKET I BRIKETI

   POZDRAV

   Reply
 31. 31

  loni

  Zadavo

  probavme denes da napravime briketirka so lost i cetvrtast klip no racno mnogu tesko odi i pelevinata nema tvrdost.dali bi mozele nekoj sovet da ni dadete ili kako da se napravi. Vala

  Reply
  1. 31.1

   micho

   VO LITERATURA I VO PRAKSA PRI VAKVI SLUCAEVI SE PRAKTIKUVA DA PILEVINATA SE MESA SO HARTIJA

   USPEHOT KE DOBIETE

   NA KOMPJUTERITE IMA OBEMNA LITERATURA ZA BRIKETI NA YOU TUBE IMA RAZNI SNIMKI ZA IZRABOTKA NA BRIKETI I MASINI ZA BRIKETI

   Reply
  2. 31.2

   borce

   javise na mob ce ti objasnam kako treba da se mesa pelevinata so hattija jas pravam dona briketi ama ja mesam pelevinata so hartija .0710359773.

   Reply
 32. 32

  славе

  Може ли да ми кажете колку проценти треба да биде растворот со скробот, колку грама скроб треба да растворам во еден литар вода?

  Reply
 33. 33

  micho

  DO ORGANIZATORITE NA OVAAA STRANA

  BI SAKAL AKO STE OD BITOLA DA SE SOSTANIME VO VRSKA SO OVAA STRANA I SEKOJ DA DADE SVOJ KOMENTAR I SOVET

  BIDEJKI SEKOJA POMOS E DOBRODOJDENA ZA SEKOJ ZAINTERESIRAN ZA SVE STO GO INTERESIRA VO VRSKA SO ENERGETSKA EFIKASNOST

  SENADEVAM DEKA KE NAJDETE SLOBODEN TERMIN DA SE SOSTANIME BEZ RAZLIKA KADE B BI BILO I OD KOI GRADOVI SME .SEKOJ STO E ZAINTERESIRAN E DOBRODOJDEN I

  POZDRAV DO SITE KORISNICI NA OVAA STRANA I DA PRODOLZIME DA SE DRUZIME

  POZDRAV

  Reply
  1. 33.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Мичо,

   Апсолутно те подржувам и би сакал да организираме еден собир да се запознаеме и да ги споделиме искуствата. Би те замолил само да ме контактираш на следниот маил: predrag@energetskaefikasnost.info

   Поздрав и се гледаме!

   Reply
 34. 34

  славе

  1/2 cup of Cornstarch

  1 and 1/2 table spoons baking soda

  1 half cup of vinegar

  1 cup of water

  Sauce pan and stove

  step 1 mix the cornstarch with the water

  step 2 Heat it on the sauce pan on medium heat

  step 3 Soon as it starts to becoming a whiting glue turn of the stove

  step 4 Add the vinegar and baking soda

  step 5 Let it cool for a few hours

  Ovoj lepak treba li pak da se rastvora vo voda i vo kolku voda ako treba, i za kolkava kolicina na pelevina e toj 🙂

  Reply
  1. 34.1

   Игор Мишевски

   Овој рецепт е замена за обично училишно лепило.

   Лепак за брикети направен од скроб се прави во однос 1:3 (скроб:вода) и се користи околу 2,5-5% во пилевината (на 100 кг пилевина потребно е 2,5-5 литри лепак)

   Овие вредности можат да варираат во однос на самата пилевина (содржина на прашина, влага, смола, пепел и сл.) па затоа треба да се проба

   Reply
 35. 35

  micho

  ZA PREDRAG STOJKOVSKI I ZLATKO CAVDAROVSKI

  BI SAKAL DA PRASAM KAKO E MOZNO STO PRASUVAME ZA INFORMACII NA OVAA STRANICA DA ISTITE ODGOVORI KOI GI POBARUVAM

  SE JAVUVA DRUGO LICE SO DRUGO IME I KOPIRA NASI PRASANJA I BARA ODGOVOR

  NEKOE SI LICE S PRESTAVUVA SO IME ASUS NA KRSTATICA-FORUM KADE STO IMA PRASANJA OD OVOJ DOMEN

  ZATOA SAKAM ODGOVOR OD GSOINOT PREDRAG STOJKOVSKI I GOSPODINOT ZLATKO CACDAROVSKI

  SAKAM JAVNO DA SE PROIZNESETE VO VRSKA SO SET OVA NA OVAA STRAN

  POZDRAV I CEKAME ODGOVOR SITE

  POZDRAV

  Reply
  1. 35.1

   Предраг Стојковски

   Почитуван госп. Мичо,

   Не гледам проблем ако некој друг има прашано на некој друг форум за сличен или ист проблем кои што и Вие го имате.Инаку јас го постави прашањето на крстарица за да добијам одговор на Ваше опрашање. Јас лично не гледам тука проблем. Ако Вие тоа го сметате за проблем прашањето ќе го избришам од крстарица.
   Со почит,
   Предраг Стојковски

   Reply
   1. 35.1.1

    micho

    ZA PREDARAG I ZLATKO

    NE PREDRAGTOA NE E NIKAKOV PROBLEM

    MI PADNA CUDNO NAEDNAS ISTITE PODATOCI KOGA GI VIDOV NA KRSTARICA

    EVE JAVNO KE TI SE IZVINAM NA FORUMOT

    MISLAM DEKA NEMA NIKAKOV PROBLEM

    SE SLUSAME

    DRUGARSKI POZDRAV

    POZDRAV I PONATAMU DA SE SLUSAME

    Reply
 36. 36

  Cvetan

  Почитувани,

  Заинтересиран сум за производство на брикети од слама би сакал доколку имте информации да ми кажете каде во Македонија можам да ги најдам машините.

  Поздрав,

  Цветан

  Reply
  1. 36.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Цветан,

   Според информациите што ги имаме, за сега во Македонија не постои фирма која што произведува машини за производство на брикети и истите се увезуваат од регионот.

   Истата може лесно да се направи а се зависи од тоа каков квалитет на брикети сакате да постигните, како и од тоа за колкав капацитет на производство се работи.

   Поздрав и продолжете и понатаму да не следите!

   Reply
 37. 37

  Pavle

  Me interesira dali imate informacii za prizvoditeli i ceni za komplet masini za briketiranje so drobilica za drven ostatok za proizvodtsvo vo domasni uslovi i potrebi da recam amaterski 🙂

  Reply
  1. 37.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Павле,

   Сите машини кои се однесуваат за производство за брикети или пелети се увезуваат или од Србија, Босна, Хрватска или Бугарија. Постои голем број на претпријатија која истата опрема ја увезуваат. Што се однесува до цените тие се движат од 5,000-50,000 евра во зависност за колкав капацитет се работи.

   Продолжи и понатаму да не следиш!

   Reply
   1. 37.1.1

    Pavle

    Moze li da mi spodelite informacii dokolku imate za firmite sto uvezuvaat masini za briketiranje vo RM

    Reply
 38. 38

  Beti

  Хитно,ако може каде може да се купат брикети во Скопје?

  Благодарам,Поздрав

  Reply
  1. 38.2

   micho

   vo bitola ima kolku ti dusa saka mozes da kupis neogranicena kolicina

   Reply
   1. 38.2.1

    borce

    ima i vo prilep

    Reply
 39. 39

  Gavril Popeski

  Me interesira kade vo makedonija mozam da najdam masina za drobenje na ostatoci od pcenka i ostatoci od vinovi lozi za proizvodstvo na briketi. A vo edno i masina za briketiranje.

  Pozelna e i cena.Odnapred vi blagodaram na odgovorot

  Reply
 40. 40

  Kristy

  Informacija od kade moze da se kupi masina za pravenje peleti vo Makedonija.
  Blagodaram

  Reply
 41. 41

  Vlado

  Ve molam i na mene da mi pratite koj proizveduva masina za proizvodstvo na briketi i koja cena e odprilika.Isto taka me interesira i masina za melenje na slama ili na stebloto od pcenkata bidejki vidov na edna bg strana deka od ova ima podobri karakteristiki otkolku od drvena pleva

  Reply
 42. 42

  vlatko

  interesna e temava za mashini za briketi.ve molam da mi kazete kaj moze da se kupi mashina i neshto okolu smesata za izrabotka na briketi.pozdrav

  Reply
  1. 42.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Влатко, погледај ги коментарите на овој пост и ќе ги добиеш одговорите на твоите прашања!

   Reply
 43. 43

  Тони

  Здраво,

  Заинтересиран сум за производство на брикети од слама,пелевина итн. Доколку имате некакви информации за производител или трговец на опрема, бизнис план и сл. Ве молам пратете ми на е-маил.
  Ме интересира дали оваа година има предвидено субвенции за обновливи извори на енергија и дали има грантови за оваа ваков тип на бизнис.

  Поздрав,

  Reply
  1. 43.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Тони,

   Посебни грантови за започнување на бизнис кои што ќе се однесува на искористување на обновливи извори на енергија нема. Има и понатаму ќе има грантови и поволни кредити за самозапослување. Така да распрашај се во локалната трудова канцеларија, сигурно ќе добиеш подетални информации.

   Можеме да ти пратиме бизнис план кои што ќе се однесува на производство на брикети од слама но изработката на бизнис планот се наплатува. Доколку си заинтересиран контактирај не преку нашата контакт форма.

   Што се однесува до машини за производство за брикети од слама, ние дистрибуираме такви машини, доколку си заинтересиран ќе ти пратиме ценовник на истите.

   Продолжи и понатаму да не следиш!

   Reply
 44. 44

  sasa

  me interesira da li se isplati da se vlozat minium 20000e za masini za briket za slama.
  pozdrav

  Reply
  1. 44.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Саша,

   За да ти дадеме одговор на твоето прашање, мораме да изработиме посебен бизнис план кои што се однесува за твој конкретен случај, кои што се наплатува.Доколку си заинтересиран повели контактирај не.
   Поздрав и продолжи и понатаму да не следиш!

   Reply
 45. 45

  Vasko

  Ve molam za sovet,me interesira celokupniot proces za izrabotka na briketi od strug,
  a najveke za masinite kade mozat da se nabavat,kolkava e cenata i dali postojat mesta kade sto moze da se otkupuva strug konstantno,zatoa sto sakam da proizveduvam i plasiram briketi na nasiot pazar.Dosega samo gi prodavav i imav odlicna prodazba a dobavuvacot ne moze da mi gi obezbedi potrbnite kolicini.Imam obezbedeno prostor za proizvodstvo i skladiranje.Odnapred vi blagodaram

  Reply
 46. 46

  aco

  ve pozdravuvam kako vas taka i vasite idei za izrabotka na briketi

  Reply
 47. 47

  aco

  ve pozdravuvam kako vas taka i vasite idei za izrabotka na briketi
  ve molam ispratete mi podetalni inf.kade mozat da se vidat masini za briketi i ceni za niv .karakteristiki ,ceni,kapacitet itn.
  odnapred vi blagodaram

  Reply
 48. 48

  pero

  ce ve molam ako mozete da mi dadete informacii kade moze da se kupe masina za briketi vo makedonija kolku pari bi kostalo isto taka i masina za drobenje na otpaden drven materijal poz.

  Reply
 49. 49

  Dzevat

  Zdravo kako mnogu drugi i jas sum zaintresiran kade bi mozel da kupam masina za pravenje briketi
  bideeci imam prilicno dosta strugotini od drvo vo mojava rabota koja ja frlam vo odpad odnapred vi se zablagodaruvam.

  Reply
  1. 49.1

   MICHO

   dobarden DZEVAT
   slobodno baraj na PAZAR3 ima nekoja firma od skopje prizveduva nekoj masini za pravenje na briketi
   gi imas site informacii tamu za cena kapacitet i adresa

   Reply
 50. 50

  Misko

  Zdarvo, zainteresiran sum za pravenje na briketi od slama, bidejki pogore procitav deka vie distribuirate ke ve molam da mi pratite cenovnik i ako imate cenovnik za drobilkite na slama i granki.
  Blagodaram

  Reply
 51. 51

  Mirko

  gosrodin admin bi ve prasal kaj moze da se najde masina za seckanje grancinja i lozovi grancinja. a isto taka i istite da se melat so druga masina. vi blagodaram na pomosta.

  Reply
 52. 52

  MICHO

  SLOBODNO MOZES DA GI DOBIES SITE INFORMACII NA GOOLE
  SAMO NAPISI MASINI ZA MELENJE OTPADOCI ILI NA YOU TUBE – MASINI ZA DROBOBENJE MELENJE NA GRANKI A KO NAVLEZIS MALKU POVEKE NA OVIE STRANICI KE NAJDES STO TI DUSA SAKA
  SAMO MALKU TREBA DA SI POUPOREN NEMA STO NEMA NA KOMJUTEROT SEKAKVA LITERATURA ZA SVE STO SAKKS I SVE STO TE INTERESIRA
  POZDRAV

  Reply
 53. 53

  mite

  здраво ме интересира од каде можам да набавам ваква машина и колку е цената за истата, чекам одговор

  Reply
  1. 53.1

   MICHO

   dobrovecer
   mite
   mozes da najdes masini na pazar5
   vo rubrikata biznis
   -masini i alati
   imas tuka adresa .telefon kontakt
   pozdrav

   Reply
  2. 53.2

   MICHO

   mie izvini pazar3

   Reply
  3. 53.3

   Предраг Стојковски

   Здраво Мите, одговорот ти е пратен на маил.

   Поздрав!

   Reply
 54. 54

  lile

  Zdravo po vtor pat.Stranicata vi e prekrasna.Me interesira dali moze da se pravat briketi za prodazba samo od stara hartija(dali vi e poznata nivnata energetska vrednost i kade moze taa da se izmeri)ili mora hartijata da se mesa so pilevina i po koja cena ja nabavuvaat tie sto kupuvaat.Pozdrav i blagodaram

  Reply
  1. 54.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Лиле,

   Благодариме на убавите зборови, ќе бидеме уште подобри. Да почнам од последното прашање. Да можете да ја мешате хартијата со пилевина или со слама. Повеќе за тоа на овој линк.

   Што се однесува до тоа колкава е каларичната вредност на брикети од стара хартија, како и за тоа каде би можела да се измери, немаме информации. Доколку најдиме ќе ви пратиме на маил.

   Поздрав и продолжете и понатаму да не следите!

   Reply
 55. 55

  Mitko

  Zdravo,
  Stranava vi e mnogu dobra,
  I mene me interesiraat podatoci za tehnologijata za proizvodstvo na peleti od lozovi granki.
  Ve molam ako moze da dobijam koi masini se potrebni i koja im e cenata.
  Dali moze nekade da se najdat podetalni informacii za ova.
  Vi blagodaram.

  Reply
  1. 55.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Митко,

   Повеќе за опремата можеш да видиш во категоријата ОПРЕМА

   Доколку имаш релативно мали количества на ваков вид на гранки подобро е да си набавиш котел за согорување на овие гранки, барем ќе си ги намалиш трошоците за греење. За подетални информации повели контактирај не преку контакт формата

   Поздрав и продолжи и понатаму да не следиш!

   Reply
 56. 56

  Игор

  Здраво,
  дали може да ми дадете информација каде можам да набавам некаква дробилка на гранки, остаток од пченка,… ги имам во изобилство па ми треба за да правам брикети за сопствена употреба. Значи не некакви профи машини или да ми треба за бизнис, само за по дома, а ако има некакво упатсво или линк за да направам сам уште подобро.

  Благодарам.

  Reply
  1. 56.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Игор одговорот ти е пратен на маил.

   Продолжи и понатаму да не следиш!

   Reply
 57. 57

  Remzi

  Pozdrav, gledam deka imate mnogu dobri napisi i soveti. Dali moze d ame informirate dali ima nekakov nacin covek sam da proizveduva peleti za sopstveni potrebi od tipot na “napravi sam”.
  Samo rpodolzete so stranicava. Mislam deka vasiot trud e visoko cenet

  Pozdrav

  Reply
  1. 57.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Ремзи,

   Првин благодариме на позитивните критики, ќе бидеме уште подобри 🙂

   Што се одвесува до твоето прашање во врска со производство на пелети, можеш да направиш една таква постројка која што ќе произведува брикети – од најпримитивни (рачна преса) па скоро до професионални брикетирки. Квалитетот на добиените брикети варира а се од тоа од каква брикетирка се има направено и нормално и од самиот квалитет на сѕровината (% на влажност). Ќе ти пратиме на маил неколку скици за тоа како да направиш брикет преса.

   Поздрав и продолжи и понатаму да не следиш!

   Reply
 58. 58

  dragan

  Секоја чест на авторот за оваа страница.
  Заинтересиран сум за производство на брикет и пелети,што за вакви машини бевме и во Кина.
  Една комплетна линија со сушара за производство на брикети со капацитет од 1000 кг.во Кина чини околу 100,000 евра плуст транспортни трошкови,царина и ДДВ и кога сето тоа ќе се собере излегува некаде околу 140,000 евра.
  Во Бугарија постои програма за развој на ваква делатност и одобруваат неповратни средства до 250,000 евра на секој кој ќе одлучи да отвори една фабрика од оваа делатност.
  Ме интересира дали нашата држава дава некакви субвенции за една вакава делатност.
  Поздрав

  Reply
  1. 58.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Драган,

   Првин благодариме на позитивниот коментар.

   Што се однесува до субвенции од држава, конкретни субвенции за оваа производство нема, но можете да добиете грантови од трудот доколку сте невработен или повелен кредит. Доколку се занимавате со земјоделие можете да ја искористите ИПАРД програмата или доколку имате веќе постоечка фирма можете да ја искористите webseff програмата

   Што се однесува до компелтната линија за производство на брикети на маил Ви доставивме понуда за комплетна линија која што е поефтина од таа што ја најдовте во Кина 🙂

   Поздрав и продолжете и понатаму да не следите!

   Reply
 59. 59

  dejan gorgiev

  kade moze da se nabavat ovie masini i kolku kostaat.blagodaram.

  Reply
 60. 60

  MICHO

  DOBAR DEN

  SITE INFORMACII MOZES DA GI DOBIE NA PAZAR3
  IMA INFORMACII ZA PRODAZBA
  A ISTO TAKA NA INTERNET GOOGLE OTVORI IMAS SEKAKVI INFORMACII I DETALI XO XRSKA ZA NABAVKA I PRODAZBA NA MASINITE KOI TEINTERESIRAT

  POZDRAV SE SLUSAME
  POZDRAV

  Reply
 61. 61

  Blagoj

  Здраво, ме интересира каде можам да добијам информација во врска со производство и продажба на машини за производство на брикети овде во Македонија.

  Поздрав.

  Благој

  Reply
 62. 62

  Lazo

  Ve molam da mi pratite na mail podatoci kade mozat da se nabavat masini za briketi od pilevina i slama.pozdrav

  Reply
 63. 63

  Toshe

  Zdravo,

  kako prvo sakam da ja pofalam navistina vasata rabota mnogu sum zadovolen od informaciite sto gi nudite na vasata strana.
  Bi sakal da znam dali e mozno da se proizveduva briketi ili peleti od orizova luspa. Dokolku e mozno dali ke moze da mi pratite povise informacii vo vrska so toa na e-mail i dali moze da mi preporacate firmi koj traguvaat so takov vid na masini.
  Odnaprev Vi blagodaram i Vi posakuvam uspeh vo rabotata
  Pozdrav

  Reply
  1. 63.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Тоше,

   Одговорот ти е пратен на твојот маил.

   Поздрав и продолжи и понатаму да не следиш!

   Reply
 64. 64

  Vase

  Ve molam da mi pratite na mail podatoci kade mozat da se nabavat masini za briketi od pilevina pozdrav

  Reply
 65. 65

  jovan

  moze podetalna informacija za masinite odnosno kade moze da se nabavat , kako i so drobilicata koj materijal moze da se obraboti pozdrav

  Reply
  1. 65.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Јован,

   Доколку те интересира опрема за производство на брикети/пелети посети ја категоријата „ОПРЕМА

   Докулку ти требаат дополнителни информации повели контактирај не

   Поздрав!

   Reply
 66. 66

  Milanco

  Kade mozat da se kupat briketi vo veles

  Reply
 67. 67

  todorov dimitar

  me interesira kade mozam da najdam masina za pravenje na briketi i po koja cena se dvizi na pazarot , ve molam dajte mi podatoci na mail odnapred vi blagodaram

  Reply
 68. 68

  Rade Koncar

  Zdravo
  Prekrasna tema ve zamoluvam sto pobrzo da mi odgovorite od kade mozam nabavam oprema za briketi vo faza sme na otvaranje semeen biznis i za kolku vreme so rabota ke mozam da si ja povratam vlozenata investicija spored vasi presmetki . kolku bi ne cinelo da vie ni izrabotite biznis plan,bidejki dobivme pomos od agencijata za vrabotuvanje i sopstveni sredstva pa so vasa pomos seto toa da go realizirame zatoa sto sme ograniceni so vreme od agensijata ..bi sakale sto pobrzo da zapocneme so rabota VE MOLAM ZA ODGVOR STO E MOZNO POBRZO.

  Reply
 69. 69

  sasko

  bi ve zamolil da mi posocite nekoj od zacrvstuvacite sto gi napomenavte vo izrabotkata na briketi od struganici koi kaj nas lesno bi se nasle- kade bi mozele da se nabavat vo MK

  blagodaram

  Reply
  1. 69.1

   Златко Чавдаровски

   пишува во текстот, обичен скроб. за поголеми количини би требало да го има во продавници за сточна храна или кај производители/увозници на адитиви за храна

   Reply
 70. 70

  Stole

  Zdravo,

  me interesira kako moze da dojdam do informacija za masini za proizvotstvo na briketi?
  Pozdrav i fala

  Reply
  1. 70.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Столе,

   Многу едноставно – посетета ја секцијата опрема на нашиот сајт 🙂

   Поздрав!

   Reply
 71. 71

  ilija nasev

  predrag dali izrabotuvate elaboraot za dobivanje na kredit vo oblast na energetika i kako da stapime vo kontakt ilija

  Reply
  1. 71.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Илија, одговорот Ви е пратен на Вашиот маил.
   Поздрав!

   Reply
   1. 71.1.1

    benficio

    postovanje…pogledo sam vasu opremu za proizvodnju briketa.pa me zanima odakle dolaze ti strojevi mislim dali se tu proizvode ili vani.pretpostavljam da ste u tom poslu pa ako vam nije tesko da posaljete neki katalog strojeva 250 350kg hvala

    Reply
 72. 72

  dragi

  me intersira kako da dojdam do kvalitetni proizvoditeli na linija za briceti so silosi
  ako mozete dostavite nekoja nasa firma MAKEDONSKA FALA I SE NAJ DOBRO VO VASATA KARIERA

  Reply
 73. 73

  Tefov

  дали можете да ми ја кажете енергетската вредност на стругот, доколку би го горел дирекно. благодарам

  Reply
 74. 74

  dejan

  me interesira dali moze za racna presa za briketi namesto da se mesa hartija i pilevina da se izmesa pilevina i slama so voda i taka da se presuvaat i koj lepak bi mozelo da se koristi dokolku bi mesal samo pilevina pozdrav prodolzete i ponatamu

  Reply
  1. 74.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Дејан,

   Да може да се направи и комбинација која што је предложуваш, но гледај сламата да биде добро иситнена. Како лепило можеш да искористиш скроб, пишувавме за тоа.

   Поздрав и продолжи да не следиш!

   Reply
 75. 75

  Pance

  Здраво,
  Имам намера да го откажам парното и од наредната сезона да се греам со брикети или пелети. Живеам во стан на поткровје – има оџак. А ништо незнам за тоа. Каква печка да купам, какви брикети или пелети да купам, каков квалитет се, колку тие чинат, колку ќе ме кошта месечно греењето со едното или со другото? Дали е тоа воопшто добра одлука? Ве молам за некои подробни информации.
  Срдечен поздрав,

  Reply
 76. 76

  Далибор

  Здраво ,
  Здраво ,

  Би ве замолил на е-маил да ми пратите контак за машина за брикети, но во исто време и некоја машина за мелење на отпадоци на дрво .

  Reply
 77. 77

  Душан

  Здраво

  Сакам да прашам дали можи освен брикетите од чисти дрвени струганицу да се направат брикети со смеса на некој друг материјал како на пример хартија ? Ако ова е можно ме интересира во каков сооднос треба да биди количината на дрвни струганици со хартија и колкава ќе биди калоричноста на тие брикети. Исто така би сакал да знам дали со истите машини е можно да се прават тие брикети или се потребни други машини?

  Ви благодарам.

  Reply
  1. 77.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Душан,

   Брикетите можат да се направат и од хартија, и од слама, и гранки од овоштарници и слично. Овие материјали можат да се комбинираат но не ги знаеме точните соодноси на овие материјали.

   За различни материјали се користат и различни машини – посебни машини за брикети од слама, од отпадни гранки посебни машини и слично.

   Повеќе можете да побарате на нашиот сајт или пак контактирајте не по пат на контакт форма.

   Поздрав!

   Reply
 78. 78

  goran

  zdravo
  ke mozi li da se pravat briketi od pilevina dobiena od iverica I medijapan fala .

  Reply
 79. 79

  jane

  Zdravo.Me interesira dali avtomobilska higraulicna digalka od 3 t. e dovolno jaka za da izvrsi pritisok vo cevka 8×8 cm dolzina 25 cm za da se presuva smesata i da se napravi briketa.Pozdrav.

  Reply
 80. 80

  jane

  dali moze da se koristi lepak za tapeti kako sredstvo vo smesata i koj bi bil soodnosot lepak-voda,ili od sto pokonkretno se sostoi skrobot.

  Reply
 81. 81

  Тони

  Здраво
  Потекнувам од место каде што има многу отпад од дадови и букови гранки.
  Сакам да започнам бизнис со првење на чипс и брикети. Каде треба да се обратам со изготвена програма за мало претпријатие и дали можам да аплицирам за добивање на финансиски средства од некој од фондовите.
  Поздрав

  Reply

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

2014 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team