Бр. Име и презиме Место
1 Трајче Јанкуловски Кавадарци
2 Костадиновски Игорче Прилеп
3 Видан Трајкоски Прилеп
4 Ванчо Стефанов Радовиш
5 Верка Јордановска Прилеп
6 Верка Манчева Гевгелија
7 Мирко Весков с.Криволак
8 Тони Неделковски Скопје
9 Бранко Поп Ицов Кавадарци
10 Горан Димовски Прилеп
11 Ладе Пресилски Прилеп
12 Тони Костадинов Гевгелија
13 Лазо Алексовски Пробиштип
14 Кире Ангелески Прилеп
15 Тони Спиров с.Дисан
16 Илија Стојков Виница
17 Убавка Златкова Струмица
18 Ацо Митевски Скопје
19 Зоран Давидовски Куманово
20 Славе Стефанов Кочани
21 Сашо Ивановски Битола
22 Лозена Бошкова Кочани
23 Слободан Трендафилов Струмица
24 Чедомир Ефремовски Пробиштип
25 Дарко Малинов Пробиштип
26 Мусли Амет Скопје
27 Антим Сланинкоски Скопје
28 Марина Аргировска Куманово
29 Розета Стоилкова Кочани
30 Дане Андоновски Велес
31 Благојчо Гоцевски Кочани
32 Никола Борисов Кочани
33 Владимир Димовски Битола
34 Марјан Гиноски Прилеп
35 Лазо Цицулоески Битола
36 Тошо Стојанов Кочани
37 Горан Мишев Штип
38 Николчо Костовски Пехчево
39 Крсте Пиљаковски Ресен
40 Сашо Младеновски Куманово
41 Благој Тодоровски Битола
42 Дејан Бошкоски Прилеп
43 Тања Василева Штип
44 Ило Димитров Виница
45 Ристе Ночевски Могила
46 Стамен Паунов Кратово
47 Блашко Мукаетов Кавадарци
48 Блажо Стојанов Д.Капија
49 Кирил Митриќески Прилеп
50 Елизабета Божиновска Прилеп
51 Сашко Ташков Штип
52 Ангелчо Петрушев Кочани
53 Климент Митревски Кочани
54 Гоце Трајаноски Прилеп
55 Жарко Спиркоски Прилеп56 Павле Аврамоски Скопје
57 Горан Руменовски Охрид
58 Димчо Михаилов Неготино
59 Борис Дерменџиев Гевгелија
60 Дарко Беличанец Прилеп
61 Трендафилка Симјановска Битола
62 Лидија Ивановска с.Кадино
63 Орданчо Василев Кавадарци
64 Александар Коцев Велес
65 Зоран Давчев Неготино
66 Нејази Пацоли Скопје
67 Тоше Мијалковски Кратово
68 Блерим Јусифи Липково
69 Тони Попоски Прилеп
70 Душко Стојковски с.Марино
71 Михаил Василев Штип
72 Коста Шупевски Велес
73 Трајчо Дупкаров Неготино
74 Љупка Јованоска Охрид
75 Коло Стојков Неготино
76 Јован Новаковски Охрид
77 Илија Атанасовски Штип
78 Оливер Димитриевски Д.Хисар
79 Зоран Саревски Скопје
80 Анчо Малинов Пробиштип
81 Крстен Трајковски Скопје
82 Зоран Јосифовски Прилеп
83 Звонимир Божиноски Прилеп
84 Ангелина Лазарова Оризари
85 Александар Кочовски Крушево
86 Александар Папулев Н.Село
87 Ленче Илиевска Штип
88 Владимир Василев Валандово
89 Андреј Здравков Кавадарци
90 Миле Тренчевски Пехчево
91 Данчо Вренцоски Охрид
92 Златко Шиниковски Битола
93 Ивица Ефтимов Штип
94 Коце Стаменков Виница
95 Горан Стојчиќ Куманово
96 Марјан Михаилов Штип
97 Златко Црнески Прилеп
98 Гордан Картов Гевгелија
99 Илија Ивановски Битола
100 Ристо Милев Штип
101 Николчо Горунковски Радовиш
102 Мирјана Тренчовска Берово
103 Драги Петревски Битола
104 Звонко Митков Струмица
105 Јоцо Јованов Кочани
106 Марија Велиновска Делчево
107 Чедо Младеноски К.Паланка
108 Бранко Костадинов Кочани
109 Васе Крастовски Валандово
110 Борче Анастасовски К.Паланка
111 Кирчо Андонов Штип
112 Ката Котевска Прилеп
113 Велковски Бранко Пехчево
114 Стојче Митков С.Николе115 Трајче Ристов Штип
116 Кемал Ибраимов Пробиштип
117 Владо Хаџи Наумов Велес
118 Ристо Данаилов Богданци
119 Иле Атанасов Неготино
120 Ванчо Ѓоргиев Радовиш
121 Митко Долдуров Радовиш
122 Благој Шикаловски Охрид
123 Ахмет Мустафов Берово
124 Костадин Јованов Струмица
125 Дејан Наневски Пробиштип
126 Миленко Гацов Кочани
127 Трајан Георгиев Делчево
128 Ванчо Велиновски М.Каменица
129 Јасмина Адровиќ Скопје
130 Арсова Ранка Виница
131 Кирил Соколов Струмица
132 Благоја Дамјановски Кавадарци
133 Сашко Јакимовски Пробиштип
134 Лазар Манасиев Радовиш
135 Ѓорги Митревски Кавадарци
136 Драганчо Данев С.Николе
137 Блаже Смилковски Кратово
138 Љупчо Четински Берово
139 Богданка Стојанова Радовиш
140 Божин Атанасов Радовиш
141 Влатко Шепендиев Кавадарци
142 Љупчо Богданов Облешево
143 Димитар Марковски Прилеп
144 Тони Петревски Битола
145 Рате Тасев Пробиштип
146 Гоце Невенов Виница
147 Јашар Бахтија Скопје
148 Јован Чаушев Радовиш
149 Димче Трајковски Делчево
150 Киро Колев Кавадарци
151 Коле Салтиров Кочани
152 Бранислав Јовевски К.Паланка
153 Димче Димков Кочани
154 Иљо Јармов Струмица
155 Перо Бинов Неготино
156 Славица Ангелковска Кавадарци
157 Благојчо Николовски М.Каменица
158 Фитнете Туда Струга
159 Никола Георгиевски Ресен
160 Ване Златанов Струмица
161 Ангел Стојанов Кочани
162 Оливер Панев Куманово
163 Диме Митрески Скопје
164 Јовица Тодоров Кочани
165 Маријан Ангелески Прилеп
166 Божин Узунов Струмица
167 Љубе Најчески Прилеп
168 Влатко Јордановски Пробиштип
169 Агро Ајдини Куманово
170 Сашо Савев Скопје
171 Самир Акифи Куманово
172 Горан Патоски Прилеп
173 Зоранчо Јефтимов Кочани174 Јахи Јахија с.Оризари
175 Марјанчо Ефтимов Пробиштип
176 Адем Хамид Охрид
177 Јагода Маџункова Струмица
178 Кирил Крстевски Прилеп
179 Зоран Оклески Прилеп
180 Зоран Стоевски К.Паланка
181 Ненад Пауновски Куманово
182 Марјан Тодоровски Велес
183 Влатко Симевски Берово
184 Маринко Димитров Виница
185 Трајан Витановски Делчево
186 Мирче Георгиев Кочани
187 Звонко Атанасов Струмица
188 Гордан Бучуковска Д.Хисар
189 Стево Калешковски Битола
190 Мирко Димитров Кочани
191 Зоран Чучурски Берово
192 Петруш Стојманов С.Николе
193 Роза Тренчоска Пехчево
194 Драган Миленков Велес
195 Трајчо Никовски Делчево
196 Гога Христовски Прилеп
197 Дончо Санаидов Пробиштип
198 Бектеши Исмаили Куманово
199 Симе Митев Штип
200 Магда Гаврилова Кочани
201 Санела Петрушевска Куманово
202 Заре Николовски Скопје
203 Стојан Василев Скопје
204 Ристе Ристов Радовиш
205 Илија Ѓорѓиев Кавадарци
206 Николче Нацев Виница
207 Благој Димков Кавадарци
208 Коста Цветановски К.Паланка
209 Љубица Стојова Кочани
210 Деспот Николов Виница
211 Љубчо Митев Кочани
212 Јулијана Златкова Кочани
213 Љубе Герасимов Виница
214 Коле Чаракчиев Радовиш
215 Горанчо Митев Кочани
216 Методи Христов Делчево
217 Ангел Алексов Пробиштип
218 Гоце Мицев Струмица
219 Благоја Петрезанов Кавадарци
220 Ангелко Ристов Штип
221 Виктор Марковски Скопје
222 Љутви Ибраимовски Скопје
223 Иван Мицевски Струмица
224 Новица Вучевски К.Паланка
225 Стојанче Ѓоргиев Штип
226 Ванчо Довинчински Виница
227 Милка Михајловска Куманово
228 Тошо Панов Кавадарци
229 Мица Манчевска Велес
230 Љубица Стоилова Лазаревска Делчево
231 Станка Ангелова Кочани
232 Сунчица Петрушевска Велес233 Дарко Јанковски Делчево
234 Рифет Меџити с.Неготино
235 Борис Димовски Скопје
236 Цветанка Србиноска Кичево
237 Зоран Парапански Прилеп
238 Јаким Станојев К.Паланка
239 Ванчо Петров Неготино
240 Александар Стојанов Штип
241 Спасија Пецова Неготино
242 Здравко Арсов Виница
243 Марјан Донев Кочани
244 Миле Ташков Скопје
245 Јорданчо Пешевски Пробиштип
246 Ивица Диовски Скопје
247 Ангел Шахинов Кочани
248 Борче Митрев Кавадарци
249 Љубинка Гиздовска Берово
250 Владимир Никчевски Скопје
251 Јасмина Иванова Делчево
252 Радмила Мицева Гевгелија
253 Ангел Гаврилов Кочани
254 Љубен Биноски Прилеп
255 Маја Горгиева Кочани
256 Ивица Јаневски Делчево
257 Стојче Стојанов Струмица
258 Далибор Крстиќ Скопје
259 Софче Златкова Кочани
260 Цане Златески Скопје
261 Никола Митковски Битола
262 Ванчо Кизов Скопје
263 Драги Георгиев Виница
264 Деан Стојаноски Прилеп
265 Благоја Стојчев Кавадарци
266 Тони Тошев Виница
267 Лазо Момковски Битола
268 Десанка Ѓеоргиева Кочани
269 Никола Костовски Д.Хисар
270 Раде Паунов Карбинци
271 Сања Дојчиновска М.Каменица
272 Шерибана Мемедова Виница
273 Горан Петровски Велес
274 Горанчо Цветанов Кочани
275 Крсте Спасев С.Николе
276 Благој Божиновски Битола
277 Александар Атанасовски Скопје
278 Антонио коцевски Кавадарци
279 Елизабета Јордановска Велес
280 Сашко Стаменковски К.Паланка
281 Александар Трифунов Кочани
282 Дејан Стојанов Пробиштип
283 Горанчо Конев С.Николе
284 Гора Велинов Делчево
285 Зоре Јованов Облешево
286 Митко Ташов Валандово
287 Миле Јалкулов Кавадарци
288 Јовица Милановски Куманово
289 Лепосава Тодоровиќ Куманово
290 Јани Начкоски Крушево
291 Марина Карајковска Скопје292 Македонка Стојменова Кочани
293 Маја Павловиќ Скопје
294 Благоја Атанасоски Прилеп
295 Гоце Стојанов Кавадарци
296 Горан Младеновски К.Паланка
297 Боро Тодоровски Куманово
298 Лазар Калазов Валандово
299 Звонко Јоновски Прилеп
300 Маре Палашева Велес
301 Марјан Младановски Скопје
302 Глигор Манев Кавадарци
303 Бане Трајков Радовиш
304 Блажо Јакимов Н.Село
305 Јосив Ристов Велес
306 Љупчо Бардакоски Битола
307 Иван Гичев Прилеп
308 Борче Блажевски С.Непроштено
309 Иван Гичев Облешево
310 Виктор Ѓорѓиевски Неготино
311 Драганчо Петров Кавадарци
312 Марјан Велков Штип
313 Ванчо Димов Неготино
314 Гоче Китановкси К.Паланка
315 Благоја Јанковски Битола
316 Ѓорѓе Димитров Неготино
317 Тони Иванчев Кочани
318 Златко Стефановски Тетово
319 Данчо Чолекоски Прилеп
320 Петруш Сенесов Кочани
321 Васка Стојановска Кочани
322 Дејан Лешкоски Прилеп
323 Драган Митевски Злетово
324 Никола Босилковски Битола
325 Благојче Георгиев Кочани
326 Миланов Николовски Куманово
327 Стојанчо Мицев Гевгелија
328 Љупчо Аневски Д.Хисар
329 Васко Николов Прилеп
330 Тања Ѓореска Гевгелија
331 Златко Крстески Прилеп
332 Ратко Прошев Богданци
333 Бране Николов Штип
334 Ангел Дамјанов Делчево
335 Стојанчо Станболиски Делчево
336 Ристе Панев С.Николе
337 Раде Ангеловски Скопје
338 Петар Тодоров Кавадарци
339 Љупчо Здравковиќ Скопје
340 Благој Давчевски С.Николе
341 Ванчо Петровски Делчево
342 Иванчо Захариев Кочани
343 Андреас Митев Велес
344 Благоја Алексовски Скопје
345 Стојче Филиповски Велес
346 Јасминка Глигорова Кочани
347 Трајан Мартиновски Битола
348 Билјана Малчевска Кавадарци
349 Сашо Ѓошевски Скопје
350 Сашо Панов Кочани351 Лаки Вероновски Охрид
352 Ванчо Симеонов Кочани
353 Филип Димевски Прилеп
354 Венко Лазарев Кочани
355 Зоран Јованов Радовиш
356 Сашко Кочев Кочани
357 Ангел Негриевски Скопје
358 Александар Богојевски Скопје
359 Дејан Рунчев Штип
360 Предраг Алексовски Велес
361 Македонка Анѓелова Струмица
362 Ацо Симјановски Куманово
363 Мујдин Алили Тетово
364 Драги Анакиев Виница
365 Горан Спасовски Штип
366 Драгољуб Јовановски Тетово
367 Зоран Атанасов Неготино
368 Влатко Костадинов Кочани
369 Александар Тодосовски С.Николе
370 Љупчо Стеоренов С.Николе
371 Ленче Костадинова Виница
372 Бранко Николов Струмица
373 Дане Велковски Скопје
374 Дарко Путински Куманово
375 Ристе Јанкулов Кавадарци
376 Станка Јанкуловска Пробиштип
377 Анкица Змејкоска Прилеп
378 Мите Мишов Пробиштип
379 Јован Гелов Кавадарци
380 Кирил Атанасовски Битола
381 Милчо Јованов Кочани
382 Ивица Арсов Пробиштип
383 Добре Атанасов Виница
384 Душко Костадинов Кочани
385 Димче Мицковски Прилеп
386 Киро Глигоров Неготино
387 Никола Велковиќ Куманово
388 Бранко Настов Кавадарци
389 Звезда Стојанова Кавадарци
390 Александар Стојковски Пробиштип
391 Љупчо Атанасов Валандово
392 Живко Ивановски Струмица
393 Горан Тодоровски Куманово
394 Тони Зашхов Штип
395 Дончо Марков Пробиштип
396 Ненад Димитров Неготино
397 Александар Дамилов Штип
398 Фидана Николова Виница
399 Благоја Зероски Прилеп
400 Стојанчо Ѓорѓиев Кавадарци
401 Блашка Малиново Зрновци
402 Александра Митева С.Николе
403 Наталија Колевска Куманово
404 Снежана Василева Гевгелија
405 Ангелка Кареска Прилеп
406 Климе Дамчески Скопје
407 Миланчо Миленковски Штип
408 Стојан Мицевски Струмица
409 Љупчо Трифуновски Битола410 Јовица Бојковски Скопје
411 Македонка Димитрова Струмица
412 Зоран Давитков С.Николе
413 Јордан Трајанов Виница
414 Бенито Јошевски Д.Хисар
415 Владимир Ѓурчески Крушево
416 Методија Трајаноски Прилеп
417 Горан Петровски Делчево
418 Виолета Христова Кочани
419 Лилјана Петроска Прилеп
420 Оливер Наумоски Прилеп
421 Владко Јованов Демир Капија
422 Сашко Довичински Берово
423 Цветко Јанев Велес
424 Елена Иванова Кочани
425 Станде Митов К.Паланка
426 Маргарита Папзова Штип
427 Ивица Ангелов Виница
428 Снежана Стојанова Штип
429 Мирче Сиљановски Битола
430 Димче Јакимовски Скопје
431 Радивоје Стосиќ Куманово
432 Коле Јованов Неготино
433 Диме Манев Кавадарци
434 Петар Јанев Велес
435 Тони Филиповски Крушево
436 Бобан Доневски Куманово
437 Љупчо Цветковски К.Паланка
438 Драган Ракиќ Штип
439 Бобан Манев Штип
440 Кирчо Петров С.Николе
441 Мишко Трајаноски Крушево
442 Убавка Јовчевска Делчево
443 Душанка Димовска Скопје
444 Алмир Скоко Скопје
445 Васка Петревска Прилеп
446 Гоце Кузмановски Прилеп
447 Ацко Ичев Струмица
448 Горанчо Тасевски Скопје
449 Димче Андонов Пробиштип
450 Ѓоше Ѓорѓиев Радовиш
451 Билјана Јованова Виница
452 Алајдин Еминовски Прилеп
453 Младенчо Христовски Битола
454 Зоран Стоименов Виница
455 Бона Носач Скопје
456 Љупчо Србиноски Охрид
457 Златко Думбалоски Прилеп
458 Митко Витанов Струмица
459 Благој Трајанов Радовиш
460 Душко Танчев Валандово
461 Јованка Велковска Скопје
462 Димче Стоилов Кочани
463 Киро Јосифоски Прилеп
464 Зоран Јовчевски Прилеп
465 Пенчо Крстов Облешево
466 Александар Ѓоргевски Тетово
467 Мики Талевски Прилеп
468 Виолета Миланова Струмица469 Коцка Пушова Кочани
470 Нијази Алили Гостивар
471 Димитар Богданоски Крушево
472 Зоран Ристов Штип
473 Зоран Николвски Скопје
474 Димитар Петровски Битола
475 Тони Алексовски К.Паланка
476 Миле Пачемски Берово
477 Љубомир Најдоски Скопје
478 Томислав Јованчевски Битола
479 Виктор Спировски Штип
480 Владо Мајстороски Пробиштип
481 Игор Атанасоски Прилеп
482 Горанчо Арсов Виница
483 Војо Гоговски Теарце
484 Александар Божинов Кочани
485 Ндерим Исуфи Куманово
486 Марина Поповска Д.Хисар
487 Александар Цветковски Куманово
488 Жарко Михајлоски Прилеп
489 Тони Арсов Неготино
490 Бобан Тренев Пробиштип
491 Стојанчо Митков Кочани
492 Кире Андреев Виница
493 Смиле Мишичковски Прилеп
494 Тодор Ристов Радовиш
495 Драги Јакимовски К.Паланка
496 Илчо Митков Кочани
497 Славчо Стоименовски К.Паланка
498 Башким Селими Битола
499 Зора Дамеска Битола
500 Илија Игески Прилеп
501 Звонко Дончев Виница
502 Јонче Стојановски Штип
503 Златко Аврамоски Битола
504 Слободан Цеков Неготино
505 Борче Војнески Прилеп
506 Зоран Апостолоски Битола
507 Блажо Лазаров Штип
508 Ристо Поцков Радовиш
509 Мики Ванчевски Скопје
510 Мартин Кочоски Охрид
511 Игор Нешкоски Д.Хисар
512 Глигор Глигоров Пробиштип
513 Боро Јанев Штип
514 Јовица Милковски Скопје
515 Марјан Христов Штип
516 Зоран Миланоски с.Ропотово
517 Јован Ковачовски Берово
518 Тихомир Трајковски Скопје
519 Љупчо Тодоровски Скопје
520 Малиш Петров М.Каменица
521 Александар Петровски С.Николе
522 Димче Стојчески Штип
523 Трајко Наумчески Прилеп
524 Зоран Данчевски Прилеп
525 Тончо Прошев Богданци
526 Благоја Трпковски Скопје
527 Ќире Кироски Крушево528 Шериф Колашинац Прилеп
529 Роберт Кускински Берово
530 Фердо Досевски Кочани
531 Илија Манасиев Злетово
532 Драган Стојков Струмица
533 Зоран Цветков Велес
534 Никола Поп Ицов Кавадарци
535 Марјан Спасиќ Скопје
536 Божана Милошеска Кичево
537 Стамен Стефанов Конче
538 Љупчо Ивановски Делчево
539 Зекири Шефик Брвеница
540 Ристо Филов Кавадарци
541 Гоце Стојчев Виница
542 Горан Кољевиќ Скопје
543 Круме Котески Прилеп
544 Рудолф Рахманов Битола
545 Душко Наумов Кавадарци
546 Тодор Божиноски Прилеп
547 Мартин Хаџи Наумов Велес
548 Ванчо Стоичев Кочани
549 Игор Анчев Облешево
550 Бети Колевска Делчево
551 Горге Улишев Гевгелија
552 Лирие Мустафа Тетово
553 Благој Кузмановски Д.Хисар
554 Пецо Јошевски Битола
555 Бранко Гошевски Виница
556 Сања Карбинска Берово
557 Љупчо Симов Виница
558 Слободанчо Петрушев Радовиш
559 Насе Величкоски К.Паланка
560 Ванчо Владимиров Скопје
561 Спиро Спасовски Скопје
562 Ацо Златков Кочани
563 Јовче Сиљановски Д.Хисар
564 Снежана Георгиева Кочани
565 Сашо цингулоски Скопје
566 Благоја Николовски Скопје
567 Драги Николовски Прилеп
568 Сергеј Сосиев Делчево
569 Тоде Стојов Кочани
570 Благој Лазов К.Паланка
571 Драгомир Арсовски Пробиштип
572 Јовче Ризов Неготино
573 Мирсада Еминоска Прилеп
574 Дени Данаилов Штип
575 Стевчо Јованов Кочани
576 Митко Органиџиев Валандово
577 Кристијан Анев Кочани
578 Игор Козаровски Прилеп
579 Кристина Димитриева Кочани
580 Винко Тодоровски Прилеп
581 Слободан Никовски Делчево
582 Александар Илчовски Битола
583 Тони Мишев Скопје
584 Методи Кушовски Делчево
585 Лазар Бочваров Кочани
586 Бранко Панов Гевгелија587 Гордана Јорданова Штип
588 Горѓи Јовчев Скопје
589 Димитриј Јаневски Кочани
590 Русе Крстовски Скопје
591 Тони Манев Кавадарци
592 Кире Николоски Прилеп
593 Слободан Давитковски К.Паланка
594 Влатко Боцески Прилеп
595 Филип Соколов Кочани
596 Гоце Кузмановски прилеп
597 Ангел Хаџи Николов Гевгелија
598 Ѓорѓија Настевски Охрид
599 Бобан Тодоровски Делчево
600 Борка Арсова Кавадарци
601 Зоран Митевски Скопје
602 Сулејман Абази Крушево
603 Звонко Ристевски Скопје
604 Зорица Стаменковска Зрновци
605 Перо Богданов Штип
606 Ленче Симевска Берово
Извор: Министерство за економија
7 Comments
Дончо Самандов
Добитник сум за субвенциите за сончев колектор под реден број 197, но презимето ми е погрешено наместо Санаидов треба да стои Самандов. Фала
Предраг Стојковски
Здраво Дончо,
Нашиот сајт само ја презеде информацијата од Министерството за економија која што го објави списокот на добитници. Контактирајте го Министерството.
Дончо Самандов
Vo red, Fala
Zoran
Pocituvani
Vo spisokot na dobitnici vidov Zoran Mitevski Skopje
Moze li da proverite da ne e Zoran Mitevski Stip so ulica 5-ti Kongres 21 Stip
Ve zamoluvam bidejki nemate staveno ulica i broj nitu maticen broj, ili nekoja druga informacija za da moze da proverime dali e vo red.
Moze da se sluci greshka
Ve molam za proverka, go imate mojot mail za da mi vratite informacija.
Pozdrav
Zoran Mitevski Stip
ul.5-ti Konfres 21 Stip
Предраг Стојковски
Зоран,
Најдобро е да го контактирате ресорното министерство кое што го организираше извлекувањето на субвенциите.
Поздрав1
zoran
Која е процедурата за понатаму откако сме извлечени за субвенции треба ли некаде да се јавиме или само да чекаме да ни префрлат пари на сметка
Игор Мишевски
Ќе ви стигнат пари на сметка, и потврда од Министерство за платени средства за УЈП. Претходно може ќе помине контрола да провери дали е инсталиран систамот.
Поздрав