About the author

Related Articles

30 Comments

 1. 1

  Dejan

  Предлагам да напишете нешто повеќе за користење на дрвените струготини како средство за огрев во домашни услови. Пред неколку месеци слушнав за еден стар скопјанец кој собира илу купува дрвни струготини во вреќи, ги полни во пластични шишиња и потоа ги користи како огрев за домашно парно греење на дрва.

  1. 1.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Дејан. Ќе гледаме да напишиме за дрвените струготини како средство за огрев. Планираме да во наредните постови пишуваме повеќе за биомасата како еден вид на гориво.

   1. 1.1.1

    vlada

    mogu li dobiti iformaciju gde mogu nabaviti liniju za briketiranje slame.pozdrav NIS

    1. 1.1.1.1

     Предраг Стојковски

     Zdravo Vlado,

     Odgovor je poslat na tvoju e-mail adresu.

     Puno pozdrava i produzi i dalje da nas pratis!

     1. 1.1.1.1.1

      Damir

      I mene zanima gdje se može i po kojoj cijeni kupiti linija za pravljenje briketa

 2. 2

  brane

  a imate link kako e pravi peleti ili briketi seedno?

  1. 2.1

   Атанасовск

   Имаме доста текстови за брикети и пелети на блогот. Само напиши на делот за пребарување на блогот "пелети" и ќе најдиш доста информации.

 3. 3

  Анонимен

  https://www.youtube.com/watch?v=yYEWQuh_xMk
  Така се правят брикети от хартия. В кашата от хатия може да се добавя до 50% дървесни стърготини и изобщо всичко което гори добре.

 4. 4

  lybomir ytrkov

  neshto pove4e za tezi briketi ot slama znaeteli

  1. 4.1

   Предраг Стојковски

   Што конкретно Ве интересира?

 5. 5

  Диети

  Абе теоретски е супер…

  Ама…

  Кога ке појдеш во село за да купиш слама, веднаш ќе почнат да ти гледаат во кесе…

  И да прашуваат: Е за што ти е, е кој си, е од каде си, е зошто сеа купуваш (до вчера ни скапуваше по нивјето), е колку ТИ ќе заработиш, е па сакаме дупло пари, е не ти продавам…

  За инает ке им скапи по нивјето, отколку да направат некој денар плус.

  Кој си немал работа со селани не знае како е…

  1. 5.1

   bobce

   Теоретски и вие ако произведувате (брикети, пелети ) сакате вашиот производ да го продадете поскапо исто како и ,, селаните,, и за инает да им скапи сламата се е прасане на понуда и побарувачка …..

 6. 6

  dimitar

  moze li da dobijam informacii koja e cenata na ovaa masina za proizvodstvo na briket od slama i od kade moze da se nabavi.Ve molam ako nekoj znae nesto neka pise vednas 🙂

  1. 6.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Димитар,

   За машините можеѓ да ја погледаш нашата секција Опрема

   Поздрав и продолжи и понатаму да не следиш!

 7. 7

  dimce

  zdravo! jas sum nov na portalov , go podrzuvam ovoj proekt, kazete mi dali znaete nesto vo vrska so hartijata sto se frla (kartoni ) dali od neze moze da bide nesto vo vrska so peleti ,i dali poseduva kaloricna mok.zasto nekoi kazuvaat nema kaloricna mok,drugi pak kazuvaat ima pogolema mok i od drvoto ,dali nekoj moze tocno i vistinski da mi kaze ako znae ,ama odnapred go molam ako navistina znae so fakti da mi kaze ,a da ne me laze ,zasto vo makedonija mnogu se frla takov odpat

  1. 7.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Димче,

   Драго ни е што ти се бендисуваат содржините на блогот за енергетска ефикасност или порталот како ти го нарекуваш. Што се однесува до твоето прашање. Старата хартија може да се брикетира, за тоа можеш да најдиш голем број на видео туторијали на youtube.com . Брикети направени од хартија имаат одредена калорична вредност. Таа вредност варира пред се од тоа каков вид на хартија е искористен, како и од самиот процент на влага во самиот направен хартиен брикет.

   Имено, самата хартија треба да се уситни, да и се додаде одредено количество на вода, и таква смеса на хартија се става во посебни калапи, каде што се пресира. добиените брикети идат на дополнително сушење. Калоричната вредност на добиените брикети варира. Не знам да ли некој во Македонија има правено истражувања за ова но на интернет ги најдов следните податоци:
   https://biomassmagazine.com/articles/5148/biomass-briquettes-turning-waste-into-energy/
   https://www.winderickx.pl/en/calorific_value_of_waste.php
   https://www.lehrafuel.com/briquetts-calorific-value.html
   https://www.survivalistboards.com/showthread.php?t=222523

   Се надевам дека информациите кои што ќе ги најдиш на овие страни ќе ти бидат од корист.

   Поздрав и продолжи и понатаму да не следиш!

 8. 8

  dimce

  blagodaram mnogu!nekoj od stranicite gi imav razgledano za pravenje na briketite,no me interesira za peleti i peletiranje ,zosto nemam videno nekoj da pravi peleti od hartija,i dali treba i hartijata da se susi od 12-16% kako i pelevinata, zosto kartonite se suvi.

  1. 8.1

   Предраг Стојковски

   Технолошкиот процес на добивање на брикети е најсоодветен да се искористи за правење на хартиени брикети. Како што реков во првиот одговор на хартијата мора да му се додате одредено количество на вода са да се добие компактна маса за добивање на брикет. Дел на влагата се губи во самиот процес на бикетирање но тоа не е доволно за се добие хартиен брикет со соодветен квалитет.

 9. 9

  beti

  Zdravo.Sakam da prasam za briketi.Dali moze da se pravat od luspite od oriz, kolku se kaloricni,da ne se stetni, i otprilika kolku kosta edna linija.Pozdrav

  1. 9.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Бети,
   Да брикетите можат да се прават и од оризови лушпи. Немам податок колку се калорични но со сигурност можам да ти кажам дека не се штетни. Линијата за производство на ваков вид на брикети зависи од тоа за колкав капацитет на производство се работи.

 10. 10

  goce

  zdr predrag
  ako moze edna iformacija okolo briketi od slama
  dali osven sitnenje na slamata e potrebno
  i da se dodavaat i nekoi lepkovi pred da se presuva

  1. 10.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Гоце,
   Не ти се потребни никакви дополнителни лепила за да добиеш квалитетен пелет/брикет од слама. Сепак се зависи од пресата – ако имаш квалитетна професионално изработена преса, со која што ќе постигнеш адекватен притисок, не ти требат лепила, но доколку имаш рачна преса тогаш ќе мораш да додадеш лепило.
   Поздрав!

 11. 11

  dejan

  me interesira dali so racna presa za briketi moze da se napravat briketi so slama i pilevina izmesani so voda , i kakov lepak bi upotrebuvale dokolku se mesa samo pilevinata pozdrav

 12. 12

  Zoran Jordanov

  Доколку сте во можност да ме запознете како да набавам машина за брикети и тоа по можност мобилна,и да може да користи повеќе видови на матерјали за производство на истите.
  Ви благодарам.

  1. 12.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Зоран,
   Подетално во нашата секција ОПРЕМА.

 13. 13

  Дејан Филипоски

  Здраво на сите

  Пред 1 година како пилот проект поставивме машина за брикетирање на слама во Пробиштипско Пуздерци. Машината ја набавивме од словенска фирма за 9700е (сецкалка, преса, греачи, транспортери и продолжена излезна лента).
  Функционира беспрекорно, без употреба на лепаци, со максимален капацитет од 80кг/час.
  Фармерот има сопствена слама од 30 хектари земјиште, за што му е доволна машината.
  Беше планирано да си набави уште една машина со 2 паралелни линии со капацитет од 160 кг/час, со што би ја користел истата сецкалка бидејки беше со капацитет од 300 кг/час (најмалата).

  Но како што пишаа некои од читателите погоре планираше фармерот да ја одкупува сламата од неговото и соседните села по соодветна цена или да им ја плаќа во брикети, и секако тоа не функционира. Зошто он да прави пари од нашата слама беше едниот од одговорите. Истата слама повторно гори по нивите ама не ја даваат.

  Поздрав

  1. 13.1

   VLADO PAVLOVSKI

   Poznata rabota za nas Makedoncite,zasto on da ima nemoze taka,ova e vo vrska so slamata.Jas doma pravam za mene stora godina po red briketi od hartija i sum zadovolen oti gi koristam za parno kotle alfa plam 127 imi zadovoluva potreba za da ja odrzava briketot temperaturata na vodata od koga ke postigne 60 stepeni.Kolku ima kaloricnost i ja neznam ama znam deka e isplatlivo zasteduvas na drva.Gi zbogatuvam so pilevina od drvata sto gi pilam vo soodnos kolku hartija tolku pilevina,a merkata mi e vangle so go koristat vo gragevina za crpenje na malter od korito se razbirame neli.Gi presuvam so napravena presa od sest tona sto sam ja napraviv gledajki od yutyub kako se napraveni so hidraulicna digalka za kamioni.

 14. 14

  Sase

  Kade moze da se vidi masinata za briketi i da se kupi? pozdrav

 15. 15

  milos

  ja se zovem milos pajkoski kupilismo masinu za pelete al tesko nam ide proizvodstvo molim vas ako se dodaje nesto u strugotinu recitemi hvala unapred

Comments are closed.

2018 Powered By Wordpress, developed by Nova Solutions internet marketing agency