About the author

Related Articles

12 Comments

 1. 1

  ice

  koja e cenata da se napravi eden vakov soncev kolektor

  1. 1.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Ице,

   Цената на овој колектор се движи околу +/-3,000 денари

 2. 2

  ice

  Dali e efikasno da se napravi ovoj kolektor, mislam dali ke gi zadovoluva potrebite za zatopluvanje na voda.

  1. 2.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Ице,

   Овој колектор може да го замени проточниот бојлер во кујната.

   1. 2.1.1

    pero

    zdravo.jas sakam nekoj takov da napravam,eftin.kako moze da go vidam.pozdrav.pero.kavadarci

 3. 3

  Kuzmanovski Zoran

  Molba do vas da mi kazete od kade mozam da ja nabavam POLIKARBONATNATA PLOCA ili bi ve zamolil da mi dadete od nekade upatstvo kako da ja napravam sam. Blagodaram odnapred.

  1. 3.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Зоран,

   Пробај овде да најдиш поликарбонатни плочи

   Поздрав и очекуваме фотографии од направениот колектор 🙂

   1. 3.1.1

    Димески Звонко ; мфц-солар

    Ке ми дозволите една мала исправка на Вашиот концепт за соларниот панел.
    Велите дека се употребува поликарбонантна плоча , односно lexan , соред линкот . Поевтиниот ликсан е УВ незаштитен , па по неколку години ке ги изгуби својствата на пропусност на топлина и светлина и ке почне да се распаѓа .Но и за другите типови даваат максимална 10 годишна гаранција. Мој совет е да е користи или обично стакло ,кое е повтино но и покршливо или пак калено стакло , кое е поскапо , потешко се наоѓа ( го произведува фирма во Прилеп ) но е многу поизджливо и не се менува со текот на годините.Цената е околу 25 евра од метар квадратен. Да напоменам дека и оргиналните соларни панели за топла вода се прават со вакво стакло.
    Поздрав и секое добро

 4. 4

  Kire

  Zdravo. Dali pri priklucuvanjeto na sistemot za topla voda treba da stavi nekoj sigurnosen ventil ili nesto slicno, zaradi pregrevanje na vodata?

  1. 4.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Кире,

   Да теба да се постави сигурносен систем. Бидејќи туторијалот што го објавивме е преземен од босанскиот туторијал за изградба на сончев колектор, би сакал да те насочам на страната бр.40 каде што е детално опишан сигурносниот систем.

   1. 4.1.1

    Kire

    Ти благодарам Предраг. Поздрав

 5. 5

  dejan

  zdravo me interesira dali moze da se napravi solarniot panel so creva za parno povrzuvanje toa sto e so aluminium i plastika i da se napolni sistemot so antifriz
  odnapred blagodaram

Comments are closed.

2018 Powered By Wordpress, developed by Nova Solutions internet marketing agency