Брикети и пелети:Бизнис прилика или сон? Reviewed by Momizat on . Честопати од разни причини луѓето се скептични кон новите текови и новите технологии кои доаѓаат во Македонија и како резултат на тоа се отвораат дебати и сомне Честопати од разни причини луѓето се скептични кон новите текови и новите технологии кои доаѓаат во Македонија и како резултат на тоа се отвораат дебати и сомне Rating:
Вие сте тука: Дома » Обновливи извори » Биогорива » Брикети и пелети:Бизнис прилика или сон?

Брикети и пелети:Бизнис прилика или сон?

Брикети и пелети:Бизнис прилика или сон?

Честопати од разни причини луѓето се скептични кон новите текови и новите технологии кои доаѓаат во Македонија и како резултат на тоа се отвораат дебати и сомнежи за нивната исплатливост. Честопати на блогот сме имале дописи и коментари за можностите за да се развие бизнис со брикети или пелети соодветно. Во овој текст нема да ви зборувам за технологијата за производство на брикети или пелети. Тоа го имате како дел од други текстови на блогот и лесно можете да го дознаете од нив ако веќе не сте се запознале досега со тоа. Во кратки црти ќе биде објаснето зошто е добра прилика да се влези во еден ваков бизнис и битните аспекти во цела таа приказна.

Она што ви е потребно доколку сакате да се занимавате со производство на брикети или пелети е да имате соодветна брикетирка или пелетирка пред сè. Доколку сте во можност да набавите и машина за дробење и мелење на дрвата уште подобро. И доколку на тоа додадете и една сушалница тогаш би имале комплетна производна линија. Се разбира, сето тоа би требало да биде сместено во соодветен простор со хала и двор кој одговара на капацитетот на машините и вашите потреби.

Во некој од наредните текстови ќе биде преставен еден бизнис модел на мини производен погон за пелети и како тоа би се извело, колку би чинело и како сето тоа би функционирало низ бројки. Под претпоставка дека ја имате соодветната опрема, тогаш следното што би ви требало е суровина за производство. Најдобар начин е да се поврзите со една или повеќе пилани и од таму да ја набавувате суровината (пилевината). Доколку тоа не е можно или едноставно пиланите во вашата близина се со мал капацитет тогаш следното што би можеле е да набавите дрвен отпад од некои од шумските  или комунални претпријатија кои го имаат тој отпад во изобилие. Исто така, голем потенцијал за набавка на суровина има во земјоделието (гранки од лозови насади, слама итн.)

Доколку тоа сте го решиле и имате готов производ тогаш следниот момент би бил да го продадете својот производ. Прво што би можеле е да се поврзете со продавачите и дистрибутерите на горилници на пелети. Би било одлична комбинација доколку тие би ве препорачувале на нивните клиенти, а и е сосема реална опција доколку немаат претходен договор со некој друг производител на пелети. Друг начин е да ги дадете на огласи на ТВ, радио, интернет или во локалните весници. Речиси сигурно ќе го привлечете вниманието на многу луѓе. Друг момент би бил да се договорите со стовариштата за дистрибуцја на вашиот производ. Многу производители на пелети и брикети денес така ги продаваат своите производи.

Севкупниот впечаток е дека ова е исплатливо и веќе има луѓе кои се занимаваат со ова. Но без разлика, има голем простор за влез на овој пазар. Доколку сте заинтересирани за еден ваков бизнис мала е веројатноста дека нема да успеете.

За Авторот

Број на натписи : 162

Коментари (120)

 • darko

  Pozdrav i za ovaa tema.Dali moze da mi pratite biznis model za edna mala ili sredna linija.

  Одговори
  • Атанасовск

   Ќе се потрудиме да ти излезиме во пресрет на твоето барање, ќе ти пуштиме на меил мал бизнис модел за изработка на пелети во текот на наредните неколку дена

   Одговори
   • doko

    prati mi biznis plan za proizvotstvo na peliti

    Одговори
    • Предраг Стојковски

     Здраво,
     Одговорот ти е пратен на твојата електронска пошта.

     Поздрав и продлжи и понатаму да не следиш!

     Одговори
     • Trajko

      Здраво!
      Одлична тема.Се интересирам за правање брикти од прачки од винова лоза.
      Ме интереира да ли веќе некој почнал со оваа ,и дали може да добијам бизнис план,и цени или каде да набавам информации за комплетна линија (дробилици 2 за едро 20х20х20 и фина за 10х10х5,потоа брикетарка со мин 2000кг/цм2 притисок,и сушална.
      Поздрав!

     • Aleksandar

      Здраво Предраг,

      јас сум студент на Машинскиот Факултет во Скопје и моментално работам на семинарска за имплементирање на системи за добивање на топлина преку согорување на биомаса (со користење на пелети, брикети).

      Во повеќе коментари прочитав дека имате некои бизнис планови па би сакал да Ве замолам доколку може да ми прератите неколку од нив како би ми помогнале околу добивање на некои поконкретни инофмрации за пазарот и моментланата технолошка состојба во нашата држава за овој вид на системи.

      Однапред Ви благодарам

  • Хари Попов

   Ja pozdravuvam ovaa tema, i bi sakal da mi ispratite kompleten biznis plan a posebno cena za nabavuvanje na kompletna linija so pakerica. Inaku sum od Gevgelija kade grankite od lozovite nasadi posle kroenje se palat shto znachi za mene repromaterijalot bi bil vo neograniceni kolicini dostapen shto mislam deka e glaven preduslov za uspeshno rabotenje.

   Одговори
 • Нено

  Браво за тимот што го уредува блогот за енергетска ефикасност… Секоја чест, постојано сте во тек со трендовите и секогаш ги имате вистински информации и обработувате интересни теми. Мене лично најмногу ме интересираат темите поврзани со биогорива и соларна енергија и истите постојано ги пратам на вашиот блог. Веќе подолго од една година размислувам да започнам со сопствено производство на пелети, па од голема корист би ми било да ми пратите (ако имате таква можност) бизнис модел за мала или средна линија за производство на пелети. Благодарам.

  Одговори
 • Слободан

  Почитувани, би сакал да ми испратите бизнис модел на мини производен погон за пелети и како тоа би се извело, колку би чинело и како сето тоа би функционирало низ бројки, или доколу имате статија за тоа да ме упатите до соодветната локација каде би можел да се информирам поопширно на таа тема. Ви благодарам

  Одговори
 • Милан

  Бидејќи и јас сум заинтересиран за оваа тема, би Ве замолил да ми испратите бизнис план за мини или средно производство, како што гледам од претходните постови веќе имате таков документ. Благодарност однапред

  Одговори
 • Sasko

  Ako moze i za 0mene eden biznis plan za proizvodstvo na peleti… ova so cenata na drvata stanuva dosta golem problem, pa lugjeto kje se svrtat na peleti… Momentalno pretrazuvavme na net okolu ova i taka ve najdovme i vas :)

  Одговори
 • елена

  pozdrav za plasiranata ideja! jas sum ekologist po vokacija i ja poddrzuvam sekoja eko ideja, i jas imam interes za vakov tip na biznis i zatoa ve zamoluvam da mi ispratite i mene biznis model za mini proizvodstven pogon za peleti,

  odnapred blagodarnost!

  Одговори
 • marjan

  ako ima nekoj sto proizveduva peleti neka pise

  Одговори
 • bilian

  Ako moje da mi izpratite biznes plana za mini ili sredno proizvodstvo.Predvaritelno blagodarq!

  Одговори
 • Aleksandar

  Ke ve molam ako moze da mi ispratite biznis model! pozdrav

  Одговори
 • Vlado

  ima li nekoj sto proizveduva masina za pravenje na briketi(ne peleti)vo makedonija i odprilika koja cena e

  Одговори
 • dzevat vedziu

  ke ve molam kade mozi da se nabavi masina za proizvodstvo na peleti i od kolku do kolku se dvizat cenite

  Одговори
 • Ацо

  Поочитувани.

  дали може да добијам бизнис план за производство на пелети.

  Благодарам.

  Одговори
 • sandogb

  Bihte li mi pratili biznes plan za malko I sredno proizvotstvo na peleti .Blagodaria predvaritelno

  Одговори
 • Милош

  Ве поздравувам од ладната Битола.Затоа сум заинтересиран за производство на брикети.Ве следам редовно па ме интересира дали би можел за сопствени потреби да произведувам брикети од пилевина со други додатоци што имаат врзни својства.Дали може картон распаднат во вода или несто друго.Брикетите би ги правел во преса за бетонски блокови со димензии 20x20x40cm.Калапот на пресата се набива рачно и се вади по едно парче од наведените димензии.Ме интересира ваше мислење и составот од пилевина ,врзен материјал , вода и др.За колку дена се распага картонот во вода и дали е ефикасен за оваа работа.Поздрав.

  Одговори
  • Предраг Стојковски

   Поздрав Милош исто така од Битола :) ќе се консултираме со нашите соработници и набрзо ќе Ви пратиме одговор на Вашето прашање. Продолжи и понатаму да не пратиш!

   Одговори
  • Игор Мишевски

   Почитуван Милош,

   првин браво за идејата, треба да пробате, меѓутоа не сум сигурен дали ќе има доволно притисок да се направи добра брикета (колку што знам бетонските блокови се прават со вибрации).

   Картоните лесно се распаѓаат во вода, но воопшто нема да ви бидат од корист за сврзување на масата. Употреба на вода како врзивно средство (само вода), не е препорачливо, ниту пак ќе даде добри резултати, бидејќи ќе бара дополнително сушење.

   Она што може да даде добри резултати е скробно лепило кое по кажувања е многу добро. Исто така интересна материја може да биде и лепилото за тапети (за кое исто мислам дека е на база на скроб). Ови лепила се раствараат во вода и се употребуваат како такви, и поради тоа потребно е дополнително сушење на брокетите – по природен пат или во сушара. Процентот на лепипо во брикетите варира од самата содржина на пилевината, па ќе треба со проба да го определите (некаде стои околу 2,5%).

   Наша препорака е овие операции да ги правите во „понормално“ време кога температурата е над 10 степени, а бидејќи и тимот на Енергетска Ефикасност е од Битола, не е лошо да не викнете да направиме накоја фотографија и напис за „експериментот“.

   Одговори
 • Горан

  Баш сум размислувал за овај бизнис затоа што имам материјал за изработка во изобилство, а сега сум и навистина загреан за започнување, малку изгуглав и го пронајдов вашиот блог, би ви бил многу благодарен доколку ми испратите и мене еден бизнис план.

  Ако некој знае, може да стави и некакви линкови за изработка на пелети, за цените на машините, колкави хали се потребни, разни бројки, цени и друго, може и на англиски.

  Благодарам однапред

  Поздрав

  Горан

  Одговори
 • Darko

  Pozdrav temava e super pa i jas kako i drugite dali mozi da dobijam biznis plan za ovaa rabota vi blagodaram odnapred.

  Одговори
 • Darko

  Jas se izvinuvam ako bidam dosaden no nema nisto stignato na mail pa ako mozi toa da se preprati povtorno vi blagodaram pozzz…

  Одговори
 • пламен

  моля да ми изпратите подробен бизнес план и евентуално цени за машините.Благодаря Ви

  Одговори
 • Љупчо

  Во молам за информација каде може да се набави брикетирка и колку чини истата.Ова се прекрасни теми кои уште повеќе ќе се актуелизираат…Ви благодарам

  Одговори
  • Предраг Стојковски

   Здраво Љупчо,

   Првин, благодарам на позитивните критики.

   Што се однесува на Вашето прашање, каде можат да се набават брикетирките, ние лично не сакаме да фаворизираме ниру еден дистрибутер или производител на истите. Колку ми е познато во Македонија нема компанија која што произведува брикетирки. Тие се увезуваат или од Србија, Босна, Хрватска или Бугарија.

   Цената на брикетирките зависи од капацитетот на производство и се движат од 5,000-50,000 евра.

   Продолжите и понатаму да не следите!

   Одговори
 • Дејан

  Здраво

  Заинтересиран сум за производство на пелети и брикети. Барајки информации по интернет заклучив дека вие сте едни од ретките кај нас што ги разработуваат темите за алтернативни извори на енергија што е за пофалба. Доколку имате бизнис план за производство на пелети со бројки колку би чинело инсталација на опрема, увозници на опрема за Македонија, линкови од државни институции вклучени во оваа тема, ве молам да ми пратите.

  Однапред ви благодарам

  Одговори
  • Предраг Стојковски

   Здраво Дејан,

   Одговорот е пратен на твојот маил

   Поздрав и продолжи и понатаму да не следиш!

   Одговори
   • Boris

    Заинтересиран сум за производство на пелети и брикети. Доколку имате бизнис план за производство на пелети со бројки колку би чинело инсталација на опрема, увозници на опрема за Македонија, линкови од државни институции вклучени во оваа тема, ве молам да ми пратите.

    Однапред ви благодарам

    Одговори
 • Darko

  Ja pozdravuvam temata , odlicna ideja za mal biznis , bi sakal ako moze da mi pratite biznis plan za maj i sreden kapacitet so sto podetalno bi ja razgledal celata ideja , odnapred blagodaram.

  Одговори
 • petko petkov

  Zdraveite,

  interesuvam se ot biznes plana za proizvodstvo na briketi. Bihte li mi izpratili informaciq na e-mail?

  Blagodarq!

  Одговори
 • Saso

  zdravo odnapred vi blagodaram ako i mene mi ispratite mini biznis plan za proizodstvo na briketi.golem pozdrav!!!!

  Одговори
 • Aleksandar

  zdravo
  Idejata e prekrasna. sakam da mi ispratite plan so brojki da go rzgledam podetalno,zasto premnogu me zainteresira proizvodstvoto na peleti i briketi.Golem pozdrav do vas i se nadevam da sorabotuvame. Odnapred vi blagodaram

  Одговори
  • Предраг Стојковски

   Здраво Александар,

   Доколку си заинтересиран за изработка на бизнис план повели контактирај не преку нашата контакт форма. Инаку изработка на бизнис планот се наплатува. Цената зависи од тоа колку детален бизнис план ти треба.

   Со почит,
   Предраг Стојковски

   Одговори
 • Горан

  Здраво,
  Ме интересира дали некој може да ми каже каде можам да испитам моќност на пелети, ми кажаа нешто некоја фабрика или лабараторија во Железара,Скопје но не знаеја да ми кажат каде и како се вика, бидејки не сум од Скопје, не можам да тргнам и да барам :), ако некој има некаква информација би бил многу благодарен.
  Поздрав

  Одговори
 • Vasko

  Zdravo, odnapred vi blagodaram ako i mene mi ispratite mini biznis plan za proizvodstvo na briketi.Golem pozdrav!!!!

  Одговори
 • aco

  pozdrav.dali moze da mi ispratite mini biznis proekt so priblizni ceni za odedin kapacitet na proizvodstvo na peleti.
  ceni i adresi kade mozat da se nabavat masini za proiz.i masini za melenje na pilevina.
  poz.

  Одговори
 • Алекс

  здраво, ме интересира дали имате технички податоци за гранки од лозови насади, како калорична моќност и сл. и дали може да се прават брикети од 100% пилевина од лозови гранки, бидејќиу кај мене во кавадарци ги има во изобилие.
  Ви благодарам

  Одговори
  • Предраг Стојковски

   Здраво Алекс,

   Калоричната вредност на брикети од гранките од лозовите насади синесува околу 18400 KJ/kg. Инаку постапката за добивање на вакви брикети е едноставна и слична како и за добивање на други брикети. Доколку те интересираат конкретни податоци на за машини повели контактирај не.

   Поздрав и продолжи и понатаму да не следиш!

   Одговори
 • Kole

  Zdravo
  Дали сте во можност да ми испратите контакти за набавка на машини за производство на пелети , и некои линкови со упатства за самиот технолошки процес .

  Поздрав

  Одговори
 • marjan

  Бидејќи и јас сум заинтересиран за оваа тема, би Ве замолил да ми испратите бизнис план за мини или средно производство, како што гледам од претходните постови веќе имате таков документ. Благодарност однапред

  Одговори
 • Драган Ефремов

  Зрдаво

  Дали може да ме упатите каде можам да купам машина за дробење и машина за мелење на дрво
  однапред благодарам

  Одговори
 • Milan

  Zdravo dali moze da dobijam informacija kade moze da se nabavi masina za peleti i drobilka za materijal.Fala pozdrav

  Одговори
 • Dame

  Pozdrav do Vas. Bi Ve zamoli da mi go ispratite biznis planot ako e vozmozno i mene :) isto me interesira od kade moze da se nabavi neophodnata tehnologija za proizvodstvo na briketi i peleti… odnapred Vi BlagoDaram

  Одговори
 • Ванчо

  Здраво…Ве молам да ми пратете бизнис план и информации за потребната опрема за производство на брикети….Однапред ви благодарам…Поздрав

  Одговори
 • Mitko.

  Zdravo.

  Pozdrav do site.

  Planiram da nabavam kotel na peleti (za centralno greenj) pa ke mi trebaat peleti.
  Dali postoi i dali e isplatlivo da se nabavi masina za peleti samo za sopstvena potreba 6 do 7 t. godisno (ne planiram proizvodstvo za prodazba)

  Ako moze da mi pratite podatoci za masini, uvoznici, ceni… za najmala varijanta na prozivodstvo.

  Vi blagodaram

  Одговори
 • dzelal

  zdravo dali mozam da dobiam biznis plan .ikiolku e potrebna investicia da se zapocne ovoi biznis.pozdrav !!!

  Одговори
 • Zorica

  Zdravo,
  Bi bila blagodarna dokolku mi ispratite biznis plan za izrabotka na paleti zaedno so vkupnata investicija.Zvuci interesno kako za eden nevraboten za zapocnuvanje na mal biznis.

  Pozdrav

  Одговори
 • Петар

  Здраво,

  Навистина интересен сајт. Не сум знаел дека постоите идејата е фантастична, одлична можност за дознавање на информации.

  Инаку од дамна ме интресира можноста за инвестирање во овој бизнис па би ви бил благодарен доколку ми пратите бизнис план конкретно за ова тема.

  Поздрав

  Одговори
  • Предраг Стојковски

   Здраво Петар,

   Драго ни е што ти се допаѓа содржината на сајтот. Што се однесува до бизнис планот, истиот се изработува по нарачка а изработката се наплатува. Цената зависи од тоа колку детален бизнис план ти е потребен. Доколку си заинтересиран повели контактирај не преку контакт формата

   Со почит,
   Предраг Стојковски

   Одговори
 • Александар

  Zdravo,bi ve zamolil za biznis plan za mala ili sredna postrojka za proizvodstvo na peleti. Vo tekstot nvedovte deka ‘e ima informacii so ceni.
  Pozdrav

  Одговори
 • Б.л.г.

  Почитувани, и јас сум заинтересиран за овај бизнис, би Ве замолил да ми испратите по можност бизнис план за мини или средно производство, како што гледам веќе имате таков документ. Благодарност однапред.

  Одговори
 • Lena

  Pozdraveni za vakvite idei, bi ve zamolila dokolku ima veke nekoj sto proizveduva biketi od slama vo Makedonija neka me kontaktira po pat na email.

  Blagodaram odnapred

  Одговори
 • Lena

  Vi pisav pred nekoj den, no seuste nemam odgovor, dokolku e mozno sto poskoro da mi pisete, me interesira dali ima vo Makedonija proizvoditel na briketi od slama i negov kontakt.

  Pozdrav,

  Одговори
 • Filip

  Zdravo dali bi mozelo i jas da go dobijam biznis modelot ili biznis planot za proizvostvo na peleti

  Одговори
 • sumarce

  interesna tema, i definitivno vo makedonija se uste ne razrabotena dovolno….jas sum dobro zapoznaen so proizvodstvoto na peleti i briketi, samo bi sakal da dadam eden komentar na tekstov….za surovina za proizvodstvo na ovie proizvodi isto taka dobar izvor se i privatni sumi koi vo odredeni delovi na makedonija gi ima vo izobilstvo….plus kaj nas so momentalniot sistem na stopanisuvanje na sumite sobiranjeto i koristenjeto na toj odpad e komplicirano i relativno skapo…dokolu se izvrsi javen pritisok toa da se promeni…togas ovoj biznis kako i surovinata za istiot bi bile mnogu podostapni i ednostavni za rabota. Pozdrav!
  P.s: Mislam deka na ovaa web strana treba da obrabotuvate i temi od sumarstvoto bidejki toa i te kako se vklopuva i vo ekologija i vo obnovlivi izvori na energija i vo energetska efikasnost…..

  Одговори
 • Toni

  Zdravo, bi Ve molam da mi ispratite biznis plan (ako e moz e i na mene) za proizvodstvo na peleti i briketi i isto me interesira od kade moze da se nabavi neophodnata tehnologija za proizvodstvo na briketi i peleti… odnapred Vi Blagodaram.

  Одговори
 • dalibor jovanovski

  dokolku ste vo moznost da mi ispratite biznis plan za sredna linija za izrabotka na briket od osnovni surovini za izrabotka od seno slama i drveni strugotini..odnapred vi blagodaram pozdrav

  Одговори
 • Donka

  Jas sum od Kavadarci.Ve molam za informacii okolu proizvodstvo na peleti od lozovi pracki(so kakvi masini se pravat,ima li kaj nas proizvoditeli na takvi masini i sl.) no me interesiraat i proizvoditeli na gorilnici za peleti vo R.M. koi se.Ne sum zainteresirana za masovno proizvodstvo tuku za domasna upotreba.Odnapred Vi blagodaram mnogu!

  Одговори
  • Предраг Стојковски

   Здраво Донка,

   Доколку лозевите прачки сакате да ги искористите како гориво, доволен ви е само посебен котел кои што ќе го искорирти ваков вид на биогориво. Од оваа причини не ви е потребна посебна машина за производство на пелети/брикети од лозови прачки кои што после ќе ги искористите за греење.

   Котлите кои користат биомаса како основно гориво можеш да ги видиш и на нашата страна во секција ОПРЕМА.

   Поздрав!

   Одговори
 • Зоран Димитријоски

  Neznam zosto ne objavite nekoj biznis plan vo vrska so ova, pa site zaednicki da go razgledame, zosto vaka eden po eden site vi dosagame da ni ispratite. Inaku mnogu pofalbi za stranata, i osobeno za ovaa tema, pa ete, i jas bi vi bil blagodaren dokolku mi ispratite eden mejl za izrabotka, nabavka i cena na investicijata. Mnogu vi blagodaram, pozdarv..

  Одговори
 • марјан скопје

  Почитуван господине Предраг.
  Со голема почит кон Вашата работа за освестување на македонскиот напатен народ кон насочување на идејата за самовработување и заработка.
  Ме заинтригира инвестицијата за започнување на сопствен бизнис, а би можел патем да произведуваат пелети, со капацитет од 300 до 500кг на час.
  Би ме интересирал бизнис план за овој тип на бизнис.
  На интернет постојат повеќе можности за набавка на мачини за производство на пелети и тоа од Србија и Хрватска, но ме интересира дали има вакво производство на машини за пелети во МК и што е најважно каква е бројчаната состојбата на котли на пелети во МК за да би се дошло до анализа дали овој бизнис навистина би се исплател
  Би можеле ли грубо да ме информирате за цена на чинење на една производна линија и од каде би се набавила (најповолно)?
  Многу поздрав

  Одговори
 • Vlatko

  Zdravo
  bravo za interesnite informativni napisi na vasava strana.
  koga veke na tolku Lugje go isprativte biznis planot za peleti i briketi ve molam ispratete mi go i Mene. Posebno me interesira mala peletirka od lozovi pra4ki kade moze povolno da se nabavi

  Одговори
 • Dragan

  dali bi sakal da mi ispratis biznis plan za peleti?Ti blagodaram

  Одговори
 • Pepi

  Сите анализи за брикети велат дека 1 тон брикети може да замени 4 м3 огревно дрво. Ако малопродажната цена на брикетите е 10.000 денари за тон, а кубик дрво е 2600 денари, излегува дека и нема некоја разлика заради која обичниот потрошувач би се преориентирал на брикети (освен еколошката свест која кај нас за жал е на ниско ниво). Прашањето е колку е производната цена на тон брикети и дали цената во малопродажба не е превисока имајќи предвид дека суровината најчесто е био-отпад.

  Одговори
  • Aleksandar Atanasovski

   за дали малопродажната цена е превисока и дали би се исплатило да се продаваат брикетите и пелетите по пониска цена веројатно да. Но оние кои ги произведуваат и продаваат одлучиле/пресметале на основа на некоја анализа дека брикетите/пелетите ќе се продаваат добро и по овие цени. Дали би се зголемил интересот за нив ако се нешто поевтини? Веројатно да. Дали во име на популаризација на греење со брикети/пелети производителите/дистрибутерите би ги намалиле цените? Мислам нема шанса. Во секој случај оние кои ги произведуваат убеден сум дека имаат мошне добра заработка. Можеби ќе добиеш дополнителни одговори од следнниот текст кој е на истата тема http://energetskaefikasnost.info/briketi-i-peleti-dali-seushte-se-biznis-prilika-ili-son/

   Одговори
 • aleksandar

  заинтересиран сум за производство на брикети-пелети .до сега изработував брикети со рачна преса за свои потреби но ме интересира израбботка на пелети -од кои био материи се спрема смесата

  Одговори
 • Зоран

  Би ве замолил за подетална информација опколу набавка на машини за мала линија за производство на пелети,од каде може да се набават и колку чинат.
  Ви благодарам однапред.

  Одговори
 • cvetanco

  zdravo zdravo pozdrav do timot sto ja prezentira temava , zainteresiran sum da pocnam so proizvodsto na peleti , ama ne sum mnogu upaten vo nacinot na proizvodstvo i nabavka na potrebnata mehanizacija , me interesira ako mozite da mi objasnite odprilika kolku bi me cinele najminimalno masinite za kompletna izrabotka na peleti , kolku se novi , kolku polovni i kako i kade mozat da se nabavat …pozz uste ednas i blagodaram odnapred

  Одговори
 • Драган

  Честитки за странава. Би ве замолил, доколку можете да ми испратите бизнис план за производство на пелети. Ви благодарам

  Одговори
 • ilir

  izvinete mozam da dobijam biznis plan ? pozz

  Одговори
 • Aleksandra

  Zdravo, bravo za web stranava, ima mnogu korisni informacii i megjudrugoto mnogu sum zainteresirana za proizvodstvo na peleti. Moze li da mi ispratite biznis plan koj sto gledam veke go imate kako i drugi podatoci za istata tema, masini za proizvodstvo , tip, kapacitet, mozebi nekoja dokazan veke kvaliteteten brend, kako i firmi uvoznici na ovie masini.

  Odnapred blagodaram i golem pozdrav

  Одговори
 • kristijan

  секоја чест за темава. Дали би можел да добија бизнис план.
  Поздрав и однапред Благодарам

  Одговори
 • kristijan

  Би ве замолил доколку можете да ми испратите и инф. за набавка на машини

  Одговори
 • Toni Trajkovski

  Pozdrav do site vas, i jas imam interes za vakov tip na biznis i zatoa ve zamoluvam da mi ispratite i mene biznis plan za mini proizvodstven pogon za peleti ili briketi.
  Mozam da nabavuvam bez pari tvrdo presovana hartija koja se gori badijala. Dali bi mozel od nea da pocnam so prozivodstvo na peleti ili briketi i kade bi mozel da nabavam masini za pravenje na istite.

  Одговори
 • Ilija

  Zdravo,
  Najnapred da Ve pozdravam a potoa kako i drugite pred mene bi zamolil za eden biznis plan za proizvodstvo na peleti ( potrebna oprema, cena na cinenje i t.n ). Odnapred Vi blagodaram.

  Pozdrav,

  Одговори
 • Marjan

  Почитувани, би сакал да ми испратите бизнис модел на мини производен погон за пелети и како тоа би се извело.. pozdrav.

  Одговори
 • Dusan

  Me interisira kade mozam vo makedonija da gi nabavam ovije peleti.

  Одговори
 • Todor Netkov

  Pocituvani,
  Bi sakal da imam moznost da dobijam primerok od eden Vas biznis plan za proizvodstvo na peleti od otpadno drvo i strugotini.
  Vo toj kontekst Ve molam da mi dostavite ponuda i uslovi za dobivanje na istiot.
  Pozdrav,
  Todor Netkov

  Одговори
 • nikola

  pozdrav
  ve molam mozebi so zakasnuvanje no dali moze biznis plan da dobijam najveke me interesira cenata na surovinata
  blagodarnost

  Одговори
 • mitko palazov

  Бидејќи и јас сум заинтересиран за оваа тема, би Ве замолил да ми испратите бизнис план за мини или средно производство, како што гледам од претходните постови веќе имате таков документ. Благодарност однапред

  Одговори
 • Zoran Ristic

  Isto taka ako moze I mene da mi ispratite ened biznis plan za mini ili sredno proizvodstvo na peleti, ili pak nekoj drug vid na biznis za vo makedonija ( tetovsko). Golema blagodarnost od Zoran.

  Одговори
 • јове

  ДАЛИ МОЖЕ ДА МИ КАЖИТЕ КОЈ СЕ СОСТОЈКИТЕ КОИ СЕ ДОДАВААТ ВО ПЕЛЕТИТЕ ЗА ДА БИДАТ КАЛОРИЧНИ ЈА ИМАМ МАШИНАТА ЗА ДРОБЕЊЕ И ЗА ПРАВЕЊЕ НА ПЕЛЕТИТЕ МИ ТРЕБА УШТЕ СУШАРАТА АМА НЕ Е ПРОБЛЕМ ИМАМ УСЛОВИ ЗА ДА ЈА НАПРАВАМ САМИОТ САКАМ ДА ПОЧНАМ СО ПРАВЕЊЕ НА ПЕЛЕТИ И ИСТО ТАКА И КАМИНИ НА ПЕЛЕТИ.. БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД
  НАЈУБАВО КЕ КОНТАКТИРАМЕ НА МОЈАТА Е-ПОШТА

  Одговори

Оставете коментар

© 2013 energetskaefikasnost.info - Developed by Internet marketing Nova Solutions. Powered by WordPress.

Оди на врвот