About the author

Related Articles

132 Comments

 1. 1

  darko

  Pozdrav i za ovaa tema.Dali moze da mi pratite biznis model za edna mala ili sredna linija.

  1. 1.1

   Атанасовск

   Ќе се потрудиме да ти излезиме во пресрет на твоето барање, ќе ти пуштиме на меил мал бизнис модел за изработка на пелети во текот на наредните неколку дена

   1. 1.1.1

    doko

    prati mi biznis plan za proizvotstvo na peliti

    1. 1.1.1.1

     Предраг Стојковски

     Здраво,
     Одговорот ти е пратен на твојата електронска пошта.

     Поздрав и продлжи и понатаму да не следиш!

     1. 1.1.1.1.1

      Trajko

      Здраво!
      Одлична тема.Се интересирам за правање брикти од прачки од винова лоза.
      Ме интереира да ли веќе некој почнал со оваа ,и дали може да добијам бизнис план,и цени или каде да набавам информации за комплетна линија (дробилици 2 за едро 20х20х20 и фина за 10х10х5,потоа брикетарка со мин 2000кг/цм2 притисок,и сушална.
      Поздрав!

     2. 1.1.1.1.2

      Aleksandar

      Здраво Предраг,

      јас сум студент на Машинскиот Факултет во Скопје и моментално работам на семинарска за имплементирање на системи за добивање на топлина преку согорување на биомаса (со користење на пелети, брикети).

      Во повеќе коментари прочитав дека имате некои бизнис планови па би сакал да Ве замолам доколку може да ми прератите неколку од нив како би ми помогнале околу добивање на некои поконкретни инофмрации за пазарот и моментланата технолошка состојба во нашата држава за овој вид на системи.

      Однапред Ви благодарам

   2. 1.1.2

    dragi

    Ve molam dokolku e mozno da mo dadete biznis plan za irabotka na peletiOdnapred Vi blagodaram Dragi Skopje

    1. 1.1.2.1

     Предраг Стојковски

     Здраво Драги,

     Можно е да добиете бизнис план. Контактирајте не по пат на контакт форма за да се договориме за цената.

     Поздрав,
     Предраг Стојковски

  2. 1.2

   Хари Попов

   Ja pozdravuvam ovaa tema, i bi sakal da mi ispratite kompleten biznis plan a posebno cena za nabavuvanje na kompletna linija so pakerica. Inaku sum od Gevgelija kade grankite od lozovite nasadi posle kroenje se palat shto znachi za mene repromaterijalot bi bil vo neograniceni kolicini dostapen shto mislam deka e glaven preduslov za uspeshno rabotenje.

   1. 1.2.1

    Предраг Стојковски

    Одговорот Ви е пратен на Вашиот маил!

    Продолжете и понатаму да не следите!

  3. 1.3

   Daniel

   Pozz.ako moze biznis planot da mi go pratis.super e

 2. 2

  Нено

  Браво за тимот што го уредува блогот за енергетска ефикасност… Секоја чест, постојано сте во тек со трендовите и секогаш ги имате вистински информации и обработувате интересни теми. Мене лично најмногу ме интересираат темите поврзани со биогорива и соларна енергија и истите постојано ги пратам на вашиот блог. Веќе подолго од една година размислувам да започнам со сопствено производство на пелети, па од голема корист би ми било да ми пратите (ако имате таква можност) бизнис модел за мала или средна линија за производство на пелети. Благодарам.

  1. 2.1

   Атанасовск

   Благодариме за убавите зборови, продолжи да не пратиш. Што се однесува на твоето барање за бизинис модел ќе ти пратиме информации на меил

 3. 3

  Слободан

  Почитувани, би сакал да ми испратите бизнис модел на мини производен погон за пелети и како тоа би се извело, колку би чинело и како сето тоа би функционирало низ бројки, или доколу имате статија за тоа да ме упатите до соодветната локација каде би можел да се информирам поопширно на таа тема. Ви благодарам

 4. 4

  Милан

  Бидејќи и јас сум заинтересиран за оваа тема, би Ве замолил да ми испратите бизнис план за мини или средно производство, како што гледам од претходните постови веќе имате таков документ. Благодарност однапред

 5. 5

  Sasko

  Ako moze i za 0mene eden biznis plan za proizvodstvo na peleti… ova so cenata na drvata stanuva dosta golem problem, pa lugjeto kje se svrtat na peleti… Momentalno pretrazuvavme na net okolu ova i taka ve najdovme i vas 🙂

 6. 6

  елена

  pozdrav za plasiranata ideja! jas sum ekologist po vokacija i ja poddrzuvam sekoja eko ideja, i jas imam interes za vakov tip na biznis i zatoa ve zamoluvam da mi ispratite i mene biznis model za mini proizvodstven pogon za peleti,

  odnapred blagodarnost!

 7. 7

  marjan

  ako ima nekoj sto proizveduva peleti neka pise

 8. 8

  bilian

  Ako moje da mi izpratite biznes plana za mini ili sredno proizvodstvo.Predvaritelno blagodarq!

 9. 9

  Aleksandar

  Ke ve molam ako moze da mi ispratite biznis model! pozdrav

 10. 10

  Vlado

  ima li nekoj sto proizveduva masina za pravenje na briketi(ne peleti)vo makedonija i odprilika koja cena e

  1. 10.1

   Атанасовск

   Такви машини се продаваат а дали се прозведуваат во Македонија немаме такви информации. За ден два ќе ти пуштам контакт информации.

 11. 11

  dzevat vedziu

  ke ve molam kade mozi da se nabavi masina za proizvodstvo na peleti i od kolku do kolku se dvizat cenite

  1. 11.1

   Атанасовск

   Набрзо ќе ти испратиме контакт информации од увозници на опремата.

 12. 12

  Ацо

  Поочитувани.

  дали може да добијам бизнис план за производство на пелети.

  Благодарам.

 13. 13

  sandogb

  Bihte li mi pratili biznes plan za malko I sredno proizvotstvo na peleti .Blagodaria predvaritelno

 14. 14

  Милош

  Ве поздравувам од ладната Битола.Затоа сум заинтересиран за производство на брикети.Ве следам редовно па ме интересира дали би можел за сопствени потреби да произведувам брикети од пилевина со други додатоци што имаат врзни својства.Дали може картон распаднат во вода или несто друго.Брикетите би ги правел во преса за бетонски блокови со димензии 20x20x40cm.Калапот на пресата се набива рачно и се вади по едно парче од наведените димензии.Ме интересира ваше мислење и составот од пилевина ,врзен материјал , вода и др.За колку дена се распага картонот во вода и дали е ефикасен за оваа работа.Поздрав.

  1. 14.1

   Предраг Стојковски

   Поздрав Милош исто така од Битола 🙂 ќе се консултираме со нашите соработници и набрзо ќе Ви пратиме одговор на Вашето прашање. Продолжи и понатаму да не пратиш!

  2. 14.2

   Игор Мишевски

   Почитуван Милош,

   првин браво за идејата, треба да пробате, меѓутоа не сум сигурен дали ќе има доволно притисок да се направи добра брикета (колку што знам бетонските блокови се прават со вибрации).

   Картоните лесно се распаѓаат во вода, но воопшто нема да ви бидат од корист за сврзување на масата. Употреба на вода како врзивно средство (само вода), не е препорачливо, ниту пак ќе даде добри резултати, бидејќи ќе бара дополнително сушење.

   Она што може да даде добри резултати е скробно лепило кое по кажувања е многу добро. Исто така интересна материја може да биде и лепилото за тапети (за кое исто мислам дека е на база на скроб). Ови лепила се раствараат во вода и се употребуваат како такви, и поради тоа потребно е дополнително сушење на брокетите – по природен пат или во сушара. Процентот на лепипо во брикетите варира од самата содржина на пилевината, па ќе треба со проба да го определите (некаде стои околу 2,5%).

   Наша препорака е овие операции да ги правите во „понормално“ време кога температурата е над 10 степени, а бидејќи и тимот на Енергетска Ефикасност е од Битола, не е лошо да не викнете да направиме накоја фотографија и напис за „експериментот“.

 15. 15

  Горан

  Баш сум размислувал за овај бизнис затоа што имам материјал за изработка во изобилство, а сега сум и навистина загреан за започнување, малку изгуглав и го пронајдов вашиот блог, би ви бил многу благодарен доколку ми испратите и мене еден бизнис план.

  Ако некој знае, може да стави и некакви линкови за изработка на пелети, за цените на машините, колкави хали се потребни, разни бројки, цени и друго, може и на англиски.

  Благодарам однапред

  Поздрав

  Горан

 16. 16

  Darko

  Pozdrav temava e super pa i jas kako i drugite dali mozi da dobijam biznis plan za ovaa rabota vi blagodaram odnapred.

  1. 16.1

   Предраг Стојковски

   Одговорот ти е пратен на маил!

   Продолжи и понатаму да не пратиш!

   1. 16.1.1

    trajce

    Pozdrav temava e super pa i jas kako i drugite dali mozi da dobijam biznis plan za ovaa rabota vi blagodaram odnapred.

    Read more: https://energetskaefikasnost.info/briketi-i-peleti-biznis-prilika-ili-so/#ixzz2MGPyuirM

 17. 17

  Darko

  Jas se izvinuvam ako bidam dosaden no nema nisto stignato na mail pa ako mozi toa da se preprati povtorno vi blagodaram pozzz…

  1. 17.1

   Предраг Стојковски

   Погледај сега или контактирај не на predrag@energetskaefikasnost.info

 18. 18

  пламен

  моля да ми изпратите подробен бизнес план и евентуално цени за машините.Благодаря Ви

 19. 19

  Љупчо

  Во молам за информација каде може да се набави брикетирка и колку чини истата.Ова се прекрасни теми кои уште повеќе ќе се актуелизираат…Ви благодарам

  1. 19.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Љупчо,

   Првин, благодарам на позитивните критики.

   Што се однесува на Вашето прашање, каде можат да се набават брикетирките, ние лично не сакаме да фаворизираме ниру еден дистрибутер или производител на истите. Колку ми е познато во Македонија нема компанија која што произведува брикетирки. Тие се увезуваат или од Србија, Босна, Хрватска или Бугарија.

   Цената на брикетирките зависи од капацитетот на производство и се движат од 5,000-50,000 евра.

   Продолжите и понатаму да не следите!

 20. 20

  Дејан

  Здраво

  Заинтересиран сум за производство на пелети и брикети. Барајки информации по интернет заклучив дека вие сте едни од ретките кај нас што ги разработуваат темите за алтернативни извори на енергија што е за пофалба. Доколку имате бизнис план за производство на пелети со бројки колку би чинело инсталација на опрема, увозници на опрема за Македонија, линкови од државни институции вклучени во оваа тема, ве молам да ми пратите.

  Однапред ви благодарам

  1. 20.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Дејан,

   Одговорот е пратен на твојот маил

   Поздрав и продолжи и понатаму да не следиш!

   1. 20.1.1

    Boris

    Заинтересиран сум за производство на пелети и брикети. Доколку имате бизнис план за производство на пелети со бројки колку би чинело инсталација на опрема, увозници на опрема за Македонија, линкови од државни институции вклучени во оваа тема, ве молам да ми пратите.

    Однапред ви благодарам

 21. 21

  Darko

  Ja pozdravuvam temata , odlicna ideja za mal biznis , bi sakal ako moze da mi pratite biznis plan za maj i sreden kapacitet so sto podetalno bi ja razgledal celata ideja , odnapred blagodaram.

 22. 22

  petko petkov

  Zdraveite,

  interesuvam se ot biznes plana za proizvodstvo na briketi. Bihte li mi izpratili informaciq na e-mail?

  Blagodarq!

 23. 23

  Saso

  zdravo odnapred vi blagodaram ako i mene mi ispratite mini biznis plan za proizodstvo na briketi.golem pozdrav!!!!

 24. 24

  Aleksandar

  zdravo
  Idejata e prekrasna. sakam da mi ispratite plan so brojki da go rzgledam podetalno,zasto premnogu me zainteresira proizvodstvoto na peleti i briketi.Golem pozdrav do vas i se nadevam da sorabotuvame. Odnapred vi blagodaram

  1. 24.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Александар,

   Доколку си заинтересиран за изработка на бизнис план повели контактирај не преку нашата контакт форма. Инаку изработка на бизнис планот се наплатува. Цената зависи од тоа колку детален бизнис план ти треба.

   Со почит,
   Предраг Стојковски

 25. 25

  Горан

  Здраво,
  Ме интересира дали некој може да ми каже каде можам да испитам моќност на пелети, ми кажаа нешто некоја фабрика или лабараторија во Железара,Скопје но не знаеја да ми кажат каде и како се вика, бидејки не сум од Скопје, не можам да тргнам и да барам :), ако некој има некаква информација би бил многу благодарен.
  Поздрав

  1. 25.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Горан,

   види на некој од техничките факултети во Македонија, можеби тие можат да ти помогнат.

   Поздрав и продолжи и понатаму да не следиш!

 26. 26

  Vasko

  Zdravo, odnapred vi blagodaram ako i mene mi ispratite mini biznis plan za proizvodstvo na briketi.Golem pozdrav!!!!

  1. 26.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Васко,

   Да можеме да ти пратиме бизнис план. Изработката на истиот кошта од зависност за колку детален бизнис план ти треба. Доколку си заинтересиран контактирај не да се договориме за деталите.

   Поздрав!

 27. 27

  aco

  pozdrav.dali moze da mi ispratite mini biznis proekt so priblizni ceni za odedin kapacitet na proizvodstvo na peleti.
  ceni i adresi kade mozat da se nabavat masini za proiz.i masini za melenje na pilevina.
  poz.

  1. 27.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Ацо,

   Да можеме да ти пратиме бизнис план. Изработката на истиот кошта од зависност за колку детален бизнис план ти треба. Доколку си заинтересиран контактирај не да се договориме за деталите.

   Поздрав!

 28. 28

  Алекс

  здраво, ме интересира дали имате технички податоци за гранки од лозови насади, како калорична моќност и сл. и дали може да се прават брикети од 100% пилевина од лозови гранки, бидејќиу кај мене во кавадарци ги има во изобилие.
  Ви благодарам

  1. 28.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Алекс,

   Калоричната вредност на брикети од гранките од лозовите насади синесува околу 18400 KJ/kg. Инаку постапката за добивање на вакви брикети е едноставна и слична како и за добивање на други брикети. Доколку те интересираат конкретни податоци на за машини повели контактирај не.

   Поздрав и продолжи и понатаму да не следиш!

 29. 29

  Kole

  Zdravo
  Дали сте во можност да ми испратите контакти за набавка на машини за производство на пелети , и некои линкови со упатства за самиот технолошки процес .

  Поздрав

 30. 30

  marjan

  Бидејќи и јас сум заинтересиран за оваа тема, би Ве замолил да ми испратите бизнис план за мини или средно производство, како што гледам од претходните постови веќе имате таков документ. Благодарност однапред

  1. 30.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Марјан,

   Можеме да ти пратиме бизнис план но истиот се плаќа. Доколку си заинтересиран повели контактирај не преку контакт формата.

   Поздрав и продолжи и понатаму да не следиш!

 31. 31

  Драган Ефремов

  Зрдаво

  Дали може да ме упатите каде можам да купам машина за дробење и машина за мелење на дрво
  однапред благодарам

  1. 31.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Драган,

   Одговорит ти е пратен на маил.

   Продолжи и понатаму да не следиш!

 32. 32

  Milan

  Zdravo dali moze da dobijam informacija kade moze da se nabavi masina za peleti i drobilka za materijal.Fala pozdrav

  1. 32.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Милан,

   Одговорот Ви е пратен на вашиот e-mail

   Продолжете и понатаму да не следите!

 33. 33

  Dame

  Pozdrav do Vas. Bi Ve zamoli da mi go ispratite biznis planot ako e vozmozno i mene 🙂 isto me interesira od kade moze da se nabavi neophodnata tehnologija za proizvodstvo na briketi i peleti… odnapred Vi BlagoDaram

  1. 33.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Даме одговорот ти е пратен на твојот маил.

   Продолжи и понатаму да не следиш!

 34. 34

  Ванчо

  Здраво…Ве молам да ми пратете бизнис план и информации за потребната опрема за производство на брикети….Однапред ви благодарам…Поздрав

  1. 34.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Ване,

   Одговорот Ви е проследен на Вашиот e-mail.

   Продолжете и понатаму да не следите!

 35. 35

  Mitko.

  Zdravo.

  Pozdrav do site.

  Planiram da nabavam kotel na peleti (za centralno greenj) pa ke mi trebaat peleti.
  Dali postoi i dali e isplatlivo da se nabavi masina za peleti samo za sopstvena potreba 6 do 7 t. godisno (ne planiram proizvodstvo za prodazba)

  Ako moze da mi pratite podatoci za masini, uvoznici, ceni… za najmala varijanta na prozivodstvo.

  Vi blagodaram

  1. 35.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Митко,

   Одговорот ви е пратен на вашиот e-mail!

   Продолжете и понатаму да не пратите!

 36. 36

  dzelal

  zdravo dali mozam da dobiam biznis plan .ikiolku e potrebna investicia da se zapocne ovoi biznis.pozdrav !!!

  1. 36.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Џелал, одговорот ти е пратен на e-mail.

   Поздрав и продолжи и понатаму да не пратиш!

 37. 37

  Zorica

  Zdravo,
  Bi bila blagodarna dokolku mi ispratite biznis plan za izrabotka na paleti zaedno so vkupnata investicija.Zvuci interesno kako za eden nevraboten za zapocnuvanje na mal biznis.

  Pozdrav

 38. 38

  Петар

  Здраво,

  Навистина интересен сајт. Не сум знаел дека постоите идејата е фантастична, одлична можност за дознавање на информации.

  Инаку од дамна ме интресира можноста за инвестирање во овој бизнис па би ви бил благодарен доколку ми пратите бизнис план конкретно за ова тема.

  Поздрав

  1. 38.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Петар,

   Драго ни е што ти се допаѓа содржината на сајтот. Што се однесува до бизнис планот, истиот се изработува по нарачка а изработката се наплатува. Цената зависи од тоа колку детален бизнис план ти е потребен. Доколку си заинтересиран повели контактирај не преку контакт формата

   Со почит,
   Предраг Стојковски

 39. 39

  Александар

  Zdravo,bi ve zamolil za biznis plan za mala ili sredna postrojka za proizvodstvo na peleti. Vo tekstot nvedovte deka ‘e ima informacii so ceni.
  Pozdrav

  1. 39.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Александар,

   Бизнис плановите ги изработуваме по нарачка и истите ги наплатуваме од зависност од тоа колку детален бизнис план ви е потребен. Доколку сте заинтересирани за истиот повелете контактирајте не преку нашата контакт форма

   Со почит,
   Предраг Стојковски

 40. 40

  Б.л.г.

  Почитувани, и јас сум заинтересиран за овај бизнис, би Ве замолил да ми испратите по можност бизнис план за мини или средно производство, како што гледам веќе имате таков документ. Благодарност однапред.

  1. 40.1

   Предраг Стојковски

   Почитувани,
   Изработката на бизнис план за производство на брикети/пелети се изработува по нарачка и истиот се наплатива. Доколку сте заинтересирани за истиот повелете контактирајте не по пат на контакт форма

   Поздрав и продолжете и понатаму да не следите!

 41. 41

  Lena

  Pozdraveni za vakvite idei, bi ve zamolila dokolku ima veke nekoj sto proizveduva biketi od slama vo Makedonija neka me kontaktira po pat na email.

  Blagodaram odnapred

 42. 42

  Lena

  Vi pisav pred nekoj den, no seuste nemam odgovor, dokolku e mozno sto poskoro da mi pisete, me interesira dali ima vo Makedonija proizvoditel na briketi od slama i negov kontakt.

  Pozdrav,

  1. 42.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Лена,

   Ние ви имаме одговорено но вие очигледно не го видовте одговорот, но сепак пак ќе ви одговориме:
   Погледнете ги следните линкови:
   https://reklami.com.mk/-1/oglasi/10-biznis/66-golemoprodazba/2668-briketi.html
   https://www.ceprosard.org.mk/

 43. 43

  Filip

  Zdravo dali bi mozelo i jas da go dobijam biznis modelot ili biznis planot za proizvostvo na peleti

  1. 43.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Филип,

   Секако дека можеш да добиеш модел за производство на брикети/пелети или сличен зелен бизнис. Изработката на овој модел зависи од твоите потеби и истиот се наплаќа. Доколку си заинтересиран повели контактирај не

 44. 44

  sumarce

  interesna tema, i definitivno vo makedonija se uste ne razrabotena dovolno….jas sum dobro zapoznaen so proizvodstvoto na peleti i briketi, samo bi sakal da dadam eden komentar na tekstov….za surovina za proizvodstvo na ovie proizvodi isto taka dobar izvor se i privatni sumi koi vo odredeni delovi na makedonija gi ima vo izobilstvo….plus kaj nas so momentalniot sistem na stopanisuvanje na sumite sobiranjeto i koristenjeto na toj odpad e komplicirano i relativno skapo…dokolu se izvrsi javen pritisok toa da se promeni…togas ovoj biznis kako i surovinata za istiot bi bile mnogu podostapni i ednostavni za rabota. Pozdrav!
  P.s: Mislam deka na ovaa web strana treba da obrabotuvate i temi od sumarstvoto bidejki toa i te kako se vklopuva i vo ekologija i vo obnovlivi izvori na energija i vo energetska efikasnost…..

 45. 45

  Toni

  Zdravo, bi Ve molam da mi ispratite biznis plan (ako e moz e i na mene) za proizvodstvo na peleti i briketi i isto me interesira od kade moze da se nabavi neophodnata tehnologija za proizvodstvo na briketi i peleti… odnapred Vi Blagodaram.

  1. 45.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Тони,

   Можеме да ти испратиме бизнис план. Контактирај не преку контакт формата да се договориме околу цената на бизнис планот.

   Што се однесува до опремата истата можеш да ја видиш доколку ја посетиш категоријата „ОПРЕМА

   Поздрав и продолжи и понатаму да не следиш!

 46. 46

  dalibor jovanovski

  dokolku ste vo moznost da mi ispratite biznis plan za sredna linija za izrabotka na briket od osnovni surovini za izrabotka od seno slama i drveni strugotini..odnapred vi blagodaram pozdrav

  1. 46.1

   Предраг Стојковски

   Секако дека сме во можност. Контактирај не преку нашата контакт форма за да се договориме околу цената на бизнис планот.

   Поздрав и продолжи и понатаму да не следиш!

 47. 47

  Donka

  Jas sum od Kavadarci.Ve molam za informacii okolu proizvodstvo na peleti od lozovi pracki(so kakvi masini se pravat,ima li kaj nas proizvoditeli na takvi masini i sl.) no me interesiraat i proizvoditeli na gorilnici za peleti vo R.M. koi se.Ne sum zainteresirana za masovno proizvodstvo tuku za domasna upotreba.Odnapred Vi blagodaram mnogu!

  1. 47.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Донка,

   Доколку лозевите прачки сакате да ги искористите како гориво, доволен ви е само посебен котел кои што ќе го искорирти ваков вид на биогориво. Од оваа причини не ви е потребна посебна машина за производство на пелети/брикети од лозови прачки кои што после ќе ги искористите за греење.

   Котлите кои користат биомаса како основно гориво можеш да ги видиш и на нашата страна во секција ОПРЕМА.

   Поздрав!

 48. 48

  Зоран Димитријоски

  Neznam zosto ne objavite nekoj biznis plan vo vrska so ova, pa site zaednicki da go razgledame, zosto vaka eden po eden site vi dosagame da ni ispratite. Inaku mnogu pofalbi za stranata, i osobeno za ovaa tema, pa ete, i jas bi vi bil blagodaren dokolku mi ispratite eden mejl za izrabotka, nabavka i cena na investicijata. Mnogu vi blagodaram, pozdarv..

 49. 49

  марјан скопје

  Почитуван господине Предраг.
  Со голема почит кон Вашата работа за освестување на македонскиот напатен народ кон насочување на идејата за самовработување и заработка.
  Ме заинтригира инвестицијата за започнување на сопствен бизнис, а би можел патем да произведуваат пелети, со капацитет од 300 до 500кг на час.
  Би ме интересирал бизнис план за овој тип на бизнис.
  На интернет постојат повеќе можности за набавка на мачини за производство на пелети и тоа од Србија и Хрватска, но ме интересира дали има вакво производство на машини за пелети во МК и што е најважно каква е бројчаната состојбата на котли на пелети во МК за да би се дошло до анализа дали овој бизнис навистина би се исплател
  Би можеле ли грубо да ме информирате за цена на чинење на една производна линија и од каде би се набавила (најповолно)?
  Многу поздрав

 50. 50

  Vlatko

  Zdravo
  bravo za interesnite informativni napisi na vasava strana.
  koga veke na tolku Lugje go isprativte biznis planot za peleti i briketi ve molam ispratete mi go i Mene. Posebno me interesira mala peletirka od lozovi pra4ki kade moze povolno da se nabavi

 51. 51

  Dragan

  dali bi sakal da mi ispratis biznis plan za peleti?Ti blagodaram

  1. 51.1

   Предраг Стојковски

   Секако дека може да ти испратам бизнис план, контактирај не преку контакт формата за де се договорими околу цената на изработката. Поздрав!

 52. 52

  Pepi

  Сите анализи за брикети велат дека 1 тон брикети може да замени 4 м3 огревно дрво. Ако малопродажната цена на брикетите е 10.000 денари за тон, а кубик дрво е 2600 денари, излегува дека и нема некоја разлика заради која обичниот потрошувач би се преориентирал на брикети (освен еколошката свест која кај нас за жал е на ниско ниво). Прашањето е колку е производната цена на тон брикети и дали цената во малопродажба не е превисока имајќи предвид дека суровината најчесто е био-отпад.

  1. 52.1

   Aleksandar Atanasovski

   за дали малопродажната цена е превисока и дали би се исплатило да се продаваат брикетите и пелетите по пониска цена веројатно да. Но оние кои ги произведуваат и продаваат одлучиле/пресметале на основа на некоја анализа дека брикетите/пелетите ќе се продаваат добро и по овие цени. Дали би се зголемил интересот за нив ако се нешто поевтини? Веројатно да. Дали во име на популаризација на греење со брикети/пелети производителите/дистрибутерите би ги намалиле цените? Мислам нема шанса. Во секој случај оние кои ги произведуваат убеден сум дека имаат мошне добра заработка. Можеби ќе добиеш дополнителни одговори од следнниот текст кој е на истата тема https://energetskaefikasnost.info/briketi-i-peleti-dali-seushte-se-biznis-prilika-ili-son/

 53. 53

  aleksandar

  заинтересиран сум за производство на брикети-пелети .до сега изработував брикети со рачна преса за свои потреби но ме интересира израбботка на пелети -од кои био материи се спрема смесата

 54. 54

  Зоран

  Би ве замолил за подетална информација опколу набавка на машини за мала линија за производство на пелети,од каде може да се набават и колку чинат.
  Ви благодарам однапред.

  1. 54.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Зоран,

   Повеќе за производство на пелети на следниот линк – ОПРЕМА

 55. 55

  cvetanco

  zdravo zdravo pozdrav do timot sto ja prezentira temava , zainteresiran sum da pocnam so proizvodsto na peleti , ama ne sum mnogu upaten vo nacinot na proizvodstvo i nabavka na potrebnata mehanizacija , me interesira ako mozite da mi objasnite odprilika kolku bi me cinele najminimalno masinite za kompletna izrabotka na peleti , kolku se novi , kolku polovni i kako i kade mozat da se nabavat …pozz uste ednas i blagodaram odnapred

  1. 55.1

   Предраг Стојковски

   Здраво и до тебе 🙂

   За тоа како се добиваат пелетите пишувавме уште пред неколку месеци и можеш да прочиташ на следниот линк

   Исто така и за цената на опремата доволно е да ја посетиш секцијата ОПРЕМА на нашиот сајт.

   И на крај доколку имаш дополнителни прашања повели контактирај не!

   Поздрав!

 56. 56

  Драган

  Честитки за странава. Би ве замолил, доколку можете да ми испратите бизнис план за производство на пелети. Ви благодарам

  1. 56.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Драган, благодариме на позитивните зборови. Што се однесува до бизнис планот изработката на истиот се наплатува. Доколку сте заинтересирани повелете контактирајте не преку контакт формата.

 57. 57

  ilir

  izvinete mozam da dobijam biznis plan ? pozz

  1. 57.1

   Предраг Стојковски

   Се подразбира дека можете, контактирајте не преку контакт формата за да се договориме околу цената на изработката.

 58. 58

  Aleksandra

  Zdravo, bravo za web stranava, ima mnogu korisni informacii i megjudrugoto mnogu sum zainteresirana za proizvodstvo na peleti. Moze li da mi ispratite biznis plan koj sto gledam veke go imate kako i drugi podatoci za istata tema, masini za proizvodstvo , tip, kapacitet, mozebi nekoja dokazan veke kvaliteteten brend, kako i firmi uvoznici na ovie masini.

  Odnapred blagodaram i golem pozdrav

  1. 58.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Александра,
   Благодарам на комплиментите. Ќе почнам од последнот – опремата за производство на пелети/брикети, истата можете да ја најдете во делот ОПРЕМА. Што се однесува до бизнис планот, изработката се наплатува а цената зависи од тоа колку детален бизнис план ви е потребен. Доколку сте заинтересирани, контактирајте не преку контакт формата на сајтот.
   Поздрав и продолжете да не следите!

   1. 58.1.1

    nuki

    ve molam kako moze da dobijam biznis plan za proizvodstvo na briketi i kolku cinelo toa,,se raboti za malo proizvodstvo na briketi…..ili napisete mi tel.ili kontakt adresa za da se dogovorime.pozzzz

    1. 58.1.1.1

     Предраг Стојковски

     Здраво Нуки,

     Контактирајте не на следната email адреса info@energetskaefikasnost.info

     Поздрав!

 59. 59

  kristijan

  секоја чест за темава. Дали би можел да добија бизнис план.
  Поздрав и однапред Благодарам

  1. 59.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Кристијан,

   Секако дека можеш да добиеш бизнис план, контактирај не преку контакт формата за да се договориме околу цената на изработката на истиот.

   Поздрав!

 60. 60

  kristijan

  Би ве замолил доколку можете да ми испратите и инф. за набавка на машини

  1. 60.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Кристијан,

   Информацијата во врска со опремата можеш да најдеш на нашиот сајт во секција ОПРЕМА.

   Поздрав!

   1. 60.1.1

    tose

    zdravo dali i mene moze da mi ispratite biznis plan i kade moze da se nabavat masinite pozdrav

 61. 61

  Toni Trajkovski

  Pozdrav do site vas, i jas imam interes za vakov tip na biznis i zatoa ve zamoluvam da mi ispratite i mene biznis plan za mini proizvodstven pogon za peleti ili briketi.
  Mozam da nabavuvam bez pari tvrdo presovana hartija koja se gori badijala. Dali bi mozel od nea da pocnam so prozivodstvo na peleti ili briketi i kade bi mozel da nabavam masini za pravenje na istite.

 62. 62

  Ilija

  Zdravo,
  Najnapred da Ve pozdravam a potoa kako i drugite pred mene bi zamolil za eden biznis plan za proizvodstvo na peleti ( potrebna oprema, cena na cinenje i t.n ). Odnapred Vi blagodaram.

  Pozdrav,

  1. 62.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Илија,

   Изработката на бизнис планот се наплатува. Доколку сте заинтересирани контактирајте не преку нашата контакт форма.

   Поздрав!

 63. 63

  Marjan

  Почитувани, би сакал да ми испратите бизнис модел на мини производен погон за пелети и како тоа би се извело.. pozdrav.

 64. 64

  Dusan

  Me interisira kade mozam vo makedonija da gi nabavam ovije peleti.

 65. 65

  Todor Netkov

  Pocituvani,
  Bi sakal da imam moznost da dobijam primerok od eden Vas biznis plan za proizvodstvo na peleti od otpadno drvo i strugotini.
  Vo toj kontekst Ve molam da mi dostavite ponuda i uslovi za dobivanje na istiot.
  Pozdrav,
  Todor Netkov

 66. 66

  nikola

  pozdrav
  ve molam mozebi so zakasnuvanje no dali moze biznis plan da dobijam najveke me interesira cenata na surovinata
  blagodarnost

 67. 67

  mitko palazov

  Бидејќи и јас сум заинтересиран за оваа тема, би Ве замолил да ми испратите бизнис план за мини или средно производство, како што гледам од претходните постови веќе имате таков документ. Благодарност однапред

 68. 68

  Zoran Ristic

  Isto taka ako moze I mene da mi ispratite ened biznis plan za mini ili sredno proizvodstvo na peleti, ili pak nekoj drug vid na biznis za vo makedonija ( tetovsko). Golema blagodarnost od Zoran.

  1. 68.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Зоран,

   Нема проблем ќе Ви испратиме бизнис план, контактирајте не по пат на контакт формата за да се договориме околу цената на изработка.

   Поздрав!

 69. 69

  јове

  ДАЛИ МОЖЕ ДА МИ КАЖИТЕ КОЈ СЕ СОСТОЈКИТЕ КОИ СЕ ДОДАВААТ ВО ПЕЛЕТИТЕ ЗА ДА БИДАТ КАЛОРИЧНИ ЈА ИМАМ МАШИНАТА ЗА ДРОБЕЊЕ И ЗА ПРАВЕЊЕ НА ПЕЛЕТИТЕ МИ ТРЕБА УШТЕ СУШАРАТА АМА НЕ Е ПРОБЛЕМ ИМАМ УСЛОВИ ЗА ДА ЈА НАПРАВАМ САМИОТ САКАМ ДА ПОЧНАМ СО ПРАВЕЊЕ НА ПЕЛЕТИ И ИСТО ТАКА И КАМИНИ НА ПЕЛЕТИ.. БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД
  НАЈУБАВО КЕ КОНТАКТИРАМЕ НА МОЈАТА Е-ПОШТА

 70. 70

  Daniela Di ilio

  Ve pozdravuvam ,bi sakala informazija za pelet ,cenata ,i do kolkava kolicina moze da se kupi.
  Vi blagodaram i pozdravuvam

 71. 71

  Nikola

  Ve molam dali moze da dobijam biznis plan za izrabotka na briketi8?

 72. 72

  Srecko

  Jas sum od Kumanovo, i sum zainteresiran za mini ili sredno proizvidstvo na pelet. Nesum siguren dali seuste e isplatlivo da se vlozuva vo ova proizvodstvo, dali ima dovolno surovina osobeno vo kumanovsko, i dali moze da se prodade proizvedenoto. Ce ve molam da me kontaktirate na mojata e-mail adresa za sovet i eventualen biznis plan.

 73. 73

  Srecko

  Zdravo,

  Jas sum zainteresiran za mini pogon za proizvodstvo na peleti vo Kumanovo. Ne sum siguren dali seuste e isplatlivo da vlozam vo ova proizvodstvo, od pricina sto mozebi vece ima vo golem broj proizvoditeli i dali ce bidam konkurenten. Isto taka dali ima dovolno sirovina kako sto e na primer pilevinata, osobeno vo Kumanovsko. Ce ve molam da mi se javite za sovet na mojata e-mail adresa a podocna mozebi i za biznis plan.

 74. 74

  blagoja

  Molam ako mozi biznis plan i pozdrav do vas i do vashata idea. Blagodaram

 75. 75

  Оливер

  Заинтересиран сум дали за повеќе информации можеме да дојдеме до директен контакт.Да разговараме бидеќи сум заинтересиран за цела линија за производство на брикети. Ви благодарам однапред и ако е можно да добијам моб. за контакт. 🙂

 76. 76

  aleksandar

  zdravo ke ve zamolam za biznis plan ako ne e kasno
  vi blagodaram odnapret

 77. 77

  ana

  Здраво ќе може ли да ми го испратите бизнис моделот за изработка на пелети? Ви благодарам однапред.

Comments are closed.

2018 Powered By Wordpress, developed by Nova Solutions internet marketing agency