About the author

Related Articles

16 Comments

 1. 1

  bratislav

  Ideja je super. Svaka čast!!!!

 2. 2

  orde

  odlicna rabota alav da vije bravo,jas razmisluvav slicno samo so xladnak od stara kola.pozdrav

  1. 2.1

   Предраг Стојковски

   Фала Орде на позитивните коментари. Очекуваме фотографии од твојот колектор 🙂 Поздрав!

 3. 3

  Aleksandar

  Interesno, nema sto.

 4. 4

  Bojan

  Ne mozam da go spustam tutorijalot, ako moze nekoj drug link

  1. 4.1

   Предраг Стојковски

   Подолу на страната ќе најдиш на дурме кај шо пишува "slower download" или посетија нашата секција Превземи во горен лев агол на нашата страна

 5. 5

  Бобан

  Ова изгледа доста занимливо и вреди да се проба ,само малку да се затопли времето.
  Ме интересира само дали водата треба да се собира во некој дополнителен сад или при мал доток на вода таа веднаш са загрева и ако се приклучи (пример на туш) веднаш може да се користи.

  1. 5.1

   Игор Мишевски

   Здраво Бобан,
   Мора да постои резервоар кој би ја собирал топлата вода. Капацитетот на ваков систем е многу мал 6 – 15 литри дневно, што е доволно на пример за едно миење на садови или кратко туширање. Поради малиот проток и термосифонскиот начин на функционирање овој систем е добар за мали капацитети како што е спомнато горе, но не за добивање на поголеми количини на вода. Поврзување на туш директно на колекторот нема да има никаков ефект и не е препорачливо.
   Тука можеш да најдеш уште еден начин за добивање на топла вода за туширање, кој моето семејство интезивно го користи на лето :). Поздрав

 6. 6

  Бобан

  Пак јас. Сега видов дека има резервоар за вода ,па ме интересира како да го поврзам направениот колектор со резервоарот за вода за да функционира на викендичка.Барем да се истушираат две особи.

  1. 6.1

   Игор Мишевски

   Бобан, треба да се направи затворен систем, со што резервоарот, пр. туба од 15 литра треба да биде поврзан на ваков начин: протокот на водата во колекторот треба да е од долу нагоре (од ладниот дел кон потоплиот дел). Резервоарот треба да е 15 – 25 цм над колекторот за да функционира термосифонскиот принцип. Значи има две цевки од резервоарот кон колекторот, при што „ладната“ цевка зема вода од дното на резервоарот и го носи на „дното“ на колекторот, додека топлата врска од врвот на колекторот, ја носи топлата вода на врвот на колекторот. Доколку имаш потреба од дополнителни информации слободно контактирај не. Поздрав

 7. 7

  boban1

  dali stakloto nema da puknee na golema temperatura

 8. 8

  Ice

  Stavete samo bure od star bojler (vnatresniot del premackan so crna boja) povrzete go so vodovodot i celo leto ke imate topla voda 4- 5 meseci vo godinata. при сончев ден и надворешна температура од 25 степени, што е сосем доволно за потребите на едно домаќинство.

 9. 9

  Darko

  Zdravo

  Gi sledam cekorite vo tutorijalot i koristam metalna podloga pod spiralata od frizider, podobro e da ja isfarbam so crna boja bez da stavam folija?
  I uste edno prasanje, okolu stakloto, kako e podobro normalna prozirna boja ili zatemneto staklo?

  Koristam dve spirali seriski povrzani, se nadevam na pogolem efekt a rezervar-boljer od okolu 50 litri.

  Ocekuvam odgovor, pa ke vi pratam sliki i ke kazam rezultati 🙂

 10. 10

  toni

  dali moze sadot sto ke go povrzam so kolektorot da bide pos pritiskok(na primer kazan od star boljer da se stavi )dali ke funkcionira dobro ako e pod pritisok ?

 11. 11

  l.k

  kako mozam da go dobijam proektot sakam da go izvedam samo me buni edna rabota kako toplata voda se prenesuva vo rezervoarot so pumpa ili ….. to ne mi e jasno pozdrav i ke ve molam za pomos

  1. 11.1

   Zarko

   Spomenato e pogore-termosifonski princip.

Comments are closed.

2018 Powered By Wordpress, developed by Nova Solutions internet marketing agency