About the author

Related Articles

7 Comments

 1. 1

  nikola

  1,5 m3 на природен гас = 3,5 m3 огревно дрво = 51,4 MJ топлинска енергија !!??

  Еден најдобронамерен предлог:
  држи си се до економијата и остави ја енергетската ефикасност на оние на кои тоа им е работа

  1. 1.1

   Предраг Стојковски

   Уште подобронамерен предлог за тебе:
   UPOREDNE TOPLOTNE VREDNOSTI

   Математика е чудо 🙂

  2. 1.2

   Игор Мишевски

   Никола,
   Добронамерен предлог треба да укажува на грешка, не да потценува.
   Фала ти за информацијата што ја испрати на маил, но сепак мислам дека пристапот треба да ти биде покоректен, наместо да кажуваш кој што треба да работи, треба да ги изнесеш твоите предлози.

   Поздрав

 2. 2

  Предраг Стојковски

  Примерот е преземен од:
  https://www.energetska-efikasnost.undp.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=257&Itemid=211

  Поротхерм

  Господине Трајановски, дајте едеален, вистински пример на топлотна изолација на ѕидот, со задоволство ќе го објавиме, да не објавувам според Вас вакви глупи текстови, бидете широкогради доколку можете, дајте му на мадеконската јавност вистински информации!

  Продолжете и понатаму да не следите!

 3. 3

  Mitko

  Dobro e Goergi sto ostavivte primer na izolacija. Vo pravo ste kolegite od Hrvatska pogresno napravija.

  @Jane bravo za dokumentot, Makedonska rabota.

 4. 4

  Игор Мишевски

  Иако не ми е многу позната темата ќе се вмешам заради две работи. Првата е коментирањето и навредите во него. Значи како дел од авторите на овој блог нема повеќе да одобрувам коментари на личности кои навредуваат некого. Кој колку знае, знае и тоа го покажува преку свој пост. Ако некој мисли дека знае повеќе или поточно за некоја тема (никој не е сезнаен), бујрум нека напише пост за нашиот блог, ќе го објавиме, ако не интернетот е широк, нека си отвори свој блог. Секоја чест на Предраг што се нафатил да направи истражување и да го сподели знаењето кое го стекнал, и не е од оние кои велат дека нештата не чинат и има куп проблеми, туку дава и решенија на истите.
  Вториот дел е конретната зграда, наведена како негативен пример, меѓутоа од друга страна истата зграда (каде што е сместен Факултетот за Бизнис Економија кој го имам посетувано) замене претсавува одличен пример (проектантски) како треба да се термоизолира објект и да се подобри неговата енергетска ефикасност. Изведбата е друга приказна, докажувајќи ја неспремноста на нашиот градежен сектор да се справи со вакви работи.

 5. 5

  Sale

  Jas kako ing. bi zamolil so spomenuvanje na stiroporot kako predmet za nadvoresna izolacija, da se spomenat site negovi anomalii osobeno za upotreba za nadvoresna izolacija, vo konteks na otpor na difuzija na vodena para koja e porazitelna kaj stiroporot i nitu eden strucnjak od ovaa oblast ne bi go predlozil za nadv. izolacija. So ova dobivame edna hermeticki zatvorena prostorija kade vlagata ostanuva zarobena vo samite zidovi, koja pak vlaga mnogu loso vlijae na edna zdrva mikroklima. Da napomenam deka postoi i stiropor koj e peforiran koj ima parapropusnost <10, no toj go nemam sretnato kaj nas vo prodazba (Baumit Open Reflect). Edno od idealnite resenija za nadvoresna izolacija e ventiliracka fasada, a dokolku se nema sredstva za toa mnogu dobra solucija e Ytong – mUltipor koj e specijalno namenet za nadvoresna izolacija.
  Se nadevam deka pomognav so mojot post.
  Pozdrav

Comments are closed.

2018 Powered By Wordpress, developed by Nova Solutions internet marketing agency