About the author

Игор Мишевски

Магистрант на оджлив развој, дипломиран електро инженер со искуство во енергетската ефикасност и одржливиот развој!

Related Articles

11 Comments

 1. 1

  sasko

  dali se radioaktivni tie sto gi velime kaj nas kineski kolektori ,vakumskite cevki mislam deka znaete za koi velam ne za ramnite.pozz

  1. 1.1

   Игор Мишевски

   Здраво Сашко,
   Кај нас во Македонија се среќаваат системи од кинеско производство кои се со послаб квалитет, но до сега немаме слушнато дека се радиоктивни. Во секој случај ти препорачуваме доколку набавуваш вакви истеми да бараш и соодветни сертификати за вакумските колектори (има во македонија и квалитетни колектори по пристапни цени).
   Поздрав

 2. 2

  Nikola

  Jas stvarno ne znam sto gi reklamirate tolku vakumskite kolektori, ova kinezive ni pustija voska i sega se atrakcija, sporedete samo pad na vakum, krslivosta i site ostanati parametri za deset godini pa ce vidime koi se poisplatlivi, podobro ednas plati posoleno otkolku sekoja godina da doplajkas, a baska toa sekoe kacuvanje na krov snosi svoja odgovornost, Pozzz od Nikola, dipl. el. inz.

  1. 2.1

   Предраг Стојковски

   Здраво Никола,

   Благодарам на коментарот.Како што и самиот наслов на текстот зборува, се опишуваат основните карактеристики на двата модели – рамни и со вакуумски цевки, како и нивните предности односно недостатоци – поточно не се форсира ниту еден систем. Врз основ на тоа секој си има право да си одбери систем според буџетот поевтин и со помал животен век или поскап и поквалитетен – колку пари толку музика 🙂

   Поздрав!

  2. 2.2

   Lovro

   Kolku za informacija vakumskite kolektori se proizveduvat i kaj nas vo Skopje , vo” Plazma” so vrven kvalitet so dobieni Evropski certifikati, odlicni ocenki od razni instituti vo Germanija i t.n malku se poskapi od kineskite po moe viduvanje se podobri od plocestite , koj isto taka se proizveduvat vo Plazma, a za tehnicko objasnuvanje treba malku povece prostor.Sigurno ne se radioaktivni isto kako i plocestite imat isti premazi, i ne sirite takvi glupavi glasini.

 3. 3

  qwerty

  Колектор со вакумски цевки користам 7 години кинеско производство и засега сум премногу задоволен во однос на ефикасноста ефектино користење имам повеке од 10 месеци годишно што е за почит во зимата т.е во најсуровите месеци декември-јануари просек ми достигнува температура околу 30 степени што со мало догревање имам топла вода, што е голема разлика во однос на загревање на водата од водоводот која е некаде околу 10 степени

 4. 4

  Nikola

  Дали може да се добие информација каде што ќе можам да видам како би направил котел за парно сто ќе работи на пелевина, со што би го намалил буџетот за греење за идната година. Поздрав и секоја чест што и кај нас се доби страна каде отворено може да се разговара како би се заштедило на струја.

 5. 5

  slavco

  dali moze na postoecko parno na drva ili na nafta, da se prikluci soncev kolektor so pumpen sistem i kolkav bi bil benefitot od toa vo zima.

 6. 6

  Дарко

  Почитувани,

  ме интересира во однос на вакумските сончеви колектори прочитав дека недостаток на овој тио на колкестори е губењето на вакуум… што веројатно ја намалува неговата ефикасност бидејки доаѓа до губење на топлина – дали постои начин ова да се санира во долгорочното користење ( пр. на 3 години да се направи некоја минимална санација – како што на пример во климите се менува фреон ) ???

 7. 7

  Горан

  Здраво

  Во една од вашите статии пишувате за домашна изработка на соларен колектор, и потребни се бакарни плочи. Па би сакал да ве прашам доколку имате сознанија, каде би можел да ги најдам овде кај нас во Македонија.

  Благодарам

 8. 8

  Agron

  Dodar den,kako treba da se cuvat vakumskite kolektori (cevki) vo zimska sezona ? Dali mozat da pukat od mraz? Pozdrav

Comments are closed.

2018 Powered By Wordpress, developed by Nova Solutions internet marketing agency