About the author

Игор Мишевски

Магистрант на оджлив развој, дипломиран електро инженер со искуство во енергетската ефикасност и одржливиот развој!

Related Articles

5 Comments

 1. 1

  Nikola

  Иста светилка со грло Г9, светилки со Е14 и Е27 порачав од Кина уште пред 6 месеци, нивните 50000 работни саати се жива лага ми прегореа после 15 дена, дури едната Е27 ќе направеше за малку пожар, мој совет е ако купувате од Кина такви светилки барем купете ги поквалитетни и поскапи оти другите се превара, иначе и кај нас се најдуваат исти светилки зборувам сега за Г9 од увозник од Неготино – ELMARK, квалитетни за некои 300денари. Поздрав и добро размислете пред да купите такви светилки.

  1. 1.1

   Игор Мишевски

   Здраво Никола,
   Благодарам на коментарот, точно е дека квалитетот зависи од цената. Овие светилки во написот, траат веќе една година и сеуште сум немал никакви проблеми.
   Поздрав

 2. 2

  Trifun

  Господине. Јас како овластен дистрибутер на Philips lighting можам да кажам од лично искуство со вашите сијалици Кинеските се со цена од 40 ден Philips со цена од 280 ден или ако сакате економични халогени од 42w-60w компакт флуо сијалици или економични постојат со грло Г9 јачина 9w>40w Koj n

  1. 2.1

   Trifun

   Кои не работаат со димирање .за лед постојат две варијанти и тоа смд лед од 6w и cob лед од 2.5 w кои не работаат со димирање Значи за цената што сте ја платиле не можите да добиете квалитетна сијалица. За Елмарк кои се дел од Американскиот Елмарк со сопствено производство во Кина се истите сијалици кои ги продаваат повеке увозници само под различен бренд со ниска цена и лош квалитет.2.5—250ден. 6w–600ден Моја препорака е да причекате додека не се произведат сијалици со одлични перфоманси и да бидат dimamble

 3. 3

  Lovro

  Jas kupiv halogeni od poznat proizveduvac za 280den se rasipa posle 3 meseci , i sega se prasuvam kolku ustediv , ako gi sporedam so obicnite sialici koj cinat 30-40den. Ne sum protiv halogenkite ili led sialici ama mora da se uvezuvat kvalitetni i uvoznikot da dava garancija za dolgotrajnosta inaku e cista prevara , zamislete ako doma imata 5-10 svetlecki mesta kolku cinat toa pari, pa dve da vi se rasipat vece zastedata propadna ostanuva razvoj na Kineskata industrija ili bilo koja druga.

Comments are closed.

2018 Powered By Wordpress, developed by Nova Solutions internet marketing agency