About the author

Related Articles

51 Comments

 1. 1

  алек

  Убаво напишан текст. Како јас да сум го пишувал. Не знам кои сте, но јас сум Алек, сопственик на Кано Инжинеринг

  понатака од личноста што го напишала овој текст, едвај чекам да отпочне нов текст како што вети да се дискутира зашто присутноста на овој систем по домовите не е секојдневие… имам неколку конкретни причини и одговори кои би можел да ги посочам, но како што рековме во следниот текст кој го исчекувам

  1. 1.1

   Атанасовск

   Здраво Алек, мило ми е дека ти се допаднаа текстовите кои ги пишувам на оваа тема. Се обидов да стапам во контакт со тебе пред некој месец дена ти пишав една меил преку контакт формата која ја имаш на твојата веб страна ама никој не врати. Што се однесува за идни текстови на тематиката можи да очекуваш на почетокот на наредната година

 2. 2

  Zoran Dimitrievski

  Tekstot za Greenje so elektrolitni kotlinja vo koj najdov informacija za vid na greenje za koj do denes ne bev chul me zaintrigira. Imam dve-tri prashanja/predlozi za G-din Atanasovski. Imeno, mozete li vo slednite tekstovi na popularen nachin da ja doobjasnite energetskata efikasnost na ovie kotlinja so konkretni podatoci vrzani za potroshuvachkata na elektrichna energija, zagrevanje i vremensko traenje na emisijata na toplina od taka dobienata toplinska energija kako i, za ludjeto koi bi se opredelile za ovoj vid na greenje, kade mozat da se najdat ovie kotlinja i ona shto e potrebno za nivno instaliranje i koristenje. Jas ziveam vo stan od 70 m2 vo zgrada so 8 kata i imam centralno greenje koe e vertikalno povrzano niz stanovite. Sekako deka bi mi trebale informacii i struchna pomosh za pravilno izveduvanje na rabotite za postavuvanje na elektrolitno kotle, dokolku se opredelam konechno da se "zablagodaram na uslugite na Toplifikacija" i preminam na vakov vid na greenje.

  Odnapred blagodaram i nestrplivo gi ochekuvam Vashite sledni tekstovi. Neka Vi se chestit praznicite, Zoran Dimitrievski

  1. 2.1

   Атанасовск

   Ќе има уште текстови за овој вид на греење Зоран. следи не и ќе имаш прилика да прочиташ и да научиш повеќе за овој вид на технологија. Ќе ги добиеш сите потребни информации кои би ти пмогнале да се префрлиш на овој вид на греење.

   1. 2.1.1

    Cane

    Najljubezno bi Ve zamolil i na mojot e-mail da ispratite sto imate za ovaj vid na greenje ,kako potrosuvacka na el.energija ,nacin na montaza na postoecka instalacija,toplinskamok i sl.kako i kade mozi da se nabavi vakov aparat.
    Pozz Cane!

 3. 3

  petre

  mi treba adresa za nabavka na ovie kotli vo makedonija za vo bugarija gi najdov i tamu na golemo se instalirat. kade vo makedonija moze da se nabavat!??

  1. 3.1

   Атанасовск

   Ќе добиеш на меил за ден два контакт информации

   1. 3.1.1

    зоран

    би сакал и јас да добијамнекоја информација повеќе за овие системи.

 4. 4

  Katarina

  Pocituvan G-dine Aleksandar,

  Bi ve zamolila i mene da mi ispratite kontakti kade moze da se nabavat ovie kotlinja vo Makedonija, marki, proizvoditeli, kako i nekoja web strana na koja ke mozam podetalno da se informiram za sto stanuva zbor.

  Determninirana sum da go promenam segasniot nacin na greenje (centralno, parno), greenje na struja nikako ne mi odgovara, ziveam vo stan i sum ogranicena so izborot na alternativni nacini na greenje na domot.

  Vi blagodaram.

  1. 4.1

   Атанасовск

   Ќе добиеш на меил информации набрзо.

 5. 5

  Bobi

  Pocituvan G-dine Aleksandar

  Bi Ve zamolil za informacii na e-mail za kontakt, web strani kade moze da se nabavat gorespomenatite kotliwa.

  Konvencionalnite izvori za zatopluvawe se se poskapi

  Vi blagodaram

 6. 6

  Драган Димоски

  Поздрав до Александар.Во врска со објаснувањето за електродните електрични котли,секоја чест,накратко е доволно јасно опишана работата и енергетската ефикасност.Јас произведувам,односно го проектирав,го конструирав и го произведувам овој котел од 2002 година.На почетокот го вградив во Битола,во индивидуални куќи и ви колективни стамбени објекти(во станови).И така почна.

  1. 6.1

   Aleksandar Atanasovski

   Мило ми е дека ви се допадна текстот, вие сте еден од ректите кои се занимаваат со овој вид на технологија во Македонија. Имено убеден сум дека оваа технологија има своја иднина и дека со малку поголем труд можи да има масовна примена како во домаќинствата така и во стопанството. Ако сте заинтересирани за соработка пишете една меил на контакт формата па ќе видиме ако можиме да договориме некој вид на соработка.

   1. 6.1.1

    ivan

    ПОздрав до Александар .Во врска со електролитни котлиња.имам исталирано парно за површина од 110м2 .колку ке ме чини исталација на таков котел и која е потрошувачката на електрична енергија за еден ден.греење од 6 часот сабајле до 24 навечер.температурата кај мене дома е околу 24степени толку беше кога беше и -20 степени .а куќата е само со малтарија фасада без изолација(стиропор ,стаклена волна ) и дупли дрвени прозорци.се надевам дека ке ми одговориш на e-mai
    позз

    1. 6.1.1.1

     Aleksandar Atanasovski

     Ќе ти пуштам контакт информации на твојата меил.

  2. 6.2

   Trpanovski Igor

   Zdravo Dragan Dimoski.
   Bi ve zamolil da mi pratite vasi kontakti od firmata kade gi prodavate ovie elektricni kotli. Razmisluvam da staam parno greenje , pa bi sakal da gi vidam tie kotli.

   Pozdrav i vi blagodaram odnapred.

  3. 6.3

   Petre

   ispratete mi ve molam cena za 80 m kv stan
   t.e. po proektot za klasicno parno se pottebni 10kW
   instalacija i kotli imam se
   sega akoe ova ok bi go stavil i toj kotel so racki da se prefrla
   pozzdrr
   petre

 7. 7

  Зоран Стефановски

  Би ве замолил да ми пратите васи контакти од фирмата каде ѓи продавате овие електролитни котли .Поздрав, ви благодарам однапред.

 8. 8

  metodija

  Mnogu sum zainteresiran za ovaj vid na greenje no Ve molam za detalni informacii za potrosuvackata kako i kontakt adresa telefon i lice za kontakt.pozdrav

 9. 9

  metodija

  Vo red ve o;ekuvam

 10. 10

  јасмина

  Го молам господинот Александар и мене да ми прати е-маил од контактот за парно на електролит, бидејќи со досегашново парно во домот мој не успеав да платам помалку од 15.000 денари за струја, а инаки станот е со површина од 65м2.
  Многу би ми значела помала сума за плаѓање на ел. енергија во зимата која доага.
  Треба да има некаква награда за сите тие како тебе, кои се обидуваат да го спасат народов од енергетско пропаѓање.
  Поздрав

  1. 10.1

   Aleksandar Atanasovski

   Здраво Јасмина, фала ти за убавите зборови и за пофалбите. Што се однесува до фирмите кои ги нудат системите со електролитни котлиња има две за кои јас знам. Се работи за кано системи (kanosistemi.com.mk)и за ас термика (astermika.blogspot.com). во секој случај не можам да ти кажам која е подобра или нешто повеќе за нив со оглед дека не се знам лично со луѓето. она што можам да го потврдам е дека технологијата е докажана и дека доколку е се изработено како што треба ќе имаш солидна заштеда.

 11. 11

  Toni

  Zdravo g-ne Aleksandar,

  bidejki sum zainteresiran za postavuvanje na vakov vid na kotel, me interesira dali vo meguvreme e napraveno nekoe testiranje na spomenatoto greenje.
  Isto bi me interesiralo nekoe iskustvo od nekoi koi vekje go imaat postaveno i go koristat ovoj sistem.
  bi Blagodaram

  pozdrav
  Toni

  1. 11.1

   Aleksandar Atanasovski

   Здраво Тони,
   Во Македонија веќе има луѓе кои се грејат со вакви котлиња. Е сега работата е што не знајме ни еден од тие, па нити некој од нив има пишано на блогот дека ефикасни се или вакви или такви се. Според произведителите овој вид на греење е без конкуренција. Колку е тоа така не знам. Ако наидам на некои дополнителни информации сигурно дека ќе напишам некој текст кој ќе биди базиран на практични искуства на корисници.

 12. 12

  Горан

  Здраво, го молам господинот Александар да ми прати е-маил од контактот за парно на електолит.
  Поздрав!

  1. 12.1

   Aleksandar Atanasovski

   Одоговорот ти е пратен на твојата електронска пошта

 13. 13

  Тихо

  Ve molam, da mi ispratite kontakt mail za parno sistemi so elektrolitni kotlinja, i mail-ot od Dragan Dimovski od Bitola.

  Pozdrav, Tiho

  1. 13.1

   Aleksandar Atanasovski

   Контакт информации се испратени на твојата електронска пошта

 14. 14

  Миле Вучков

  Здраво драг пријателе ова пишана статија неочекувано ја пронајдов,чес и задоволство би ми било да ми дадете информација на неколку мои прашања . Не сум запознаен во врска со овие котлиња, би сакал да знам до колкав капацитет на температура можат да достигнат и ако може да ми дадете некој по детален линк да погледнам или адреса кај ке можам да ги разгледам. Однапред ви благодарам за оделеното драгоцено време. Ве очекувам. Поздрав 🙂

 15. 15

  Lovro

  Jas pred godina bev vo firmata sto gi prodava ovie kotlinja (Karsi citi mol vo Karpos) no ne mi dadoa uverlivo objasnuvanje zasto bi stedelo , od kaj ce ja crpi energijata sto ce se dodava za ekonomicno greenje, kako na primer kaj toplinskata pumpa, jas licno mislam deka se raboti samo za po dobar prenositetel na energija odnosno so po mali zagubi i deka e daleku od zastedite kaj toplinska pumpa.
  Bi bil srecen koga bi me razuverile vo moeto mislenje i vednas bi go kupil.
  pozdrav do site

 16. 16

  MILE

  Kdravo na site koi go citaat ovoj forum.
  Malku istrazuvav okolu elektricnite kotli za parno greenje koi rabotat na princip na elektolit.
  Inaku vakvi slicni elektricni koteli za parno greenje proizveduvaat nekolku mali firmi vo Makedonija.

 17. 17

  MILE

  Principot na rabota na ovie kolti za greenje e sledniov:
  elektricnata struja direktno se povrzuva na dve elektrodi pomegji koi pominuva elektrolitot vo sistemot za parno greenje. Edno vreme, na pazarot se prodavaa grejaci za kafe koi rabotea na istiot princip.
  Ovie sistemi nekoi gi narekuvaat “Ruska Podmornica” bidejki nekogas se upotrebuvale za greenje na ruskite podmornici.

  Kako elektrolit moze da se upotrebi destilirana voda so dodavanje na opredeleno kolucestvo na soda bikarbona.
  So dodavanje na soda bikarbona vo vodata se menuva nejzinata elektroprovodlivost i se ovozmozuva tecenje na elektricna struja pomegju elektrodite koi se direktno povrzani na 220 ili 380 V.

  Pritoa, jacinata na strujata zavisi od poveke faktori, kako na primer, povrsinata na elektrodite, prikluceniot elektricen napon, elektroprovodlivosta na elektrolitot, temperaturata na elektrolitot i t.n.
  Sto se odnesuva do mokjnosta na vaka napraveniot elektricen kotel, mokjnosta e direktno proporcionalna so jacinata na stujata P=U x I.
  Efikasnosta kaj ovoj tip na greenje (procentot na korisno dejstvo e ednakov na odnosot pomegju potrosenata elektricna energija i dobienata toplinska energija) vo razlicna literatura ima razlicni podatoci koi se dvizat od 1:1,15 pa do duri 1:2,05 !!!
  Sepak, najgolem broj na avtori, naveduvaat procent na korisno dejstvo od okolu 1:1,5, sto znaci deka za 1kw potrosena elektricna energija, se dobiva okolu 1,5 kw toplinska energija.

  Od druga strana, procentot na korisno dejstvo na toplinskite pumpi (klima uredite) se dvizi od 1:1,5 pa duri do 1:3,5 !!! vo zavisnost od nadvoresnata temperatura i vlaznost na vozduhot….

  Procentot na korisno dejstvo na site drugi elektricni grejaci i grealki se dvizi od 1:0,95 do 1:0,98…

 18. 18

  MILE

  Dragi moi citateli,
  Elektrolitnite kotli za parno greenje se mnogu ednostavni za izrabotka. Sekoj, koj malku poveke se razbira vo elktrotehnikata, moze da go izraboti sam. Se razbira deka najdobro e da se kupi veke gotov proizvod, no problemot e vo toa sto kaj nas, onie koi go proizveduvaat – go prodavaat po bezobrazno visoka cena, iako uredot e UZASNO ednostaven!. Osven toa, nekoi od niv, bezobrazno LAZAT, mistificirajki go principot na rabota. (naveduvaat deka nivniot kotel samo tie go izmislile, nekoi izrabotuvaci, od sosedna Srbija, duri se falat deka se golemi pronajduvaci, deka go imaat patentirano svojot proizvod, deka se raboti za “revolucionerno otkritie” i sl.)
  Toa mu doagja isto kako koga nekoj denes bi patentiral topla voda !
  Principot na rabota e poznat otkoga e pronajdena elektricnata struja !
  Pred nekoi triesetina godini, koga go sluzev svojot voen rok, kako vojnici si pravevme grejaci za kafe so eden obicen kabel za struja cii kraevi gi povrzuvavme za dva zileti za bricenje (bez da se dopiraat megusebno) i vakviot “ured” ednostavno go stavavme vo casa so voda, go vklucuvas kabelot vo stek, i za nekolku sekundi, vodata ke zovrie. Potoa dodavas kafe i, gotovo!

  No, da se vratam na kotelot za parno greenje:
  Samoiot kotel (maloprodaznata cena) imajki go vo predvid ednostavniot dizajn, ne bi trebalo da bide poskap od nekoi 100 do 200 evra, bez razlika za kolkava moknost se raboti (od 5 do 30 KW) i vo taa cena, proizveduvacot bi imal zarabotka od okolu 70% za “Rabotna Raka” .
  Za pogolema kolicina, cenata bi trebalo da bide uste poniska !
  Tuka nema nisto magicno ! Naptrotiv, se e toklu ednostavno. Cista Fizika !

  Site onie koi gi izrabotuvaat ovie elektrolitni kotli za parno greenje, ne treba svojata zarabotka da ja kalkuliraat po principot na ogromen profit so malku prodadeni uredi, tuku, profitot ke si go najdat o pogolem broj na proizvedeni edinici proizvod, instalacija, i oddrzuvanje na sistemite…

  1. 18.1

   Александар

   Комплетно се согласувам со Миле за околу цените.
   Пред 2 години го пронајдов овој систем и се консултирав со двете фирми од Скопје кои нудат ваков вид на греење. И двете фирми понудија цена многу повисока отколку за инсталација на нормален систем за топловодно греење (парно).

   Почнав да се едуцирам и на интернет го пронајдов системот во Бугарија, тие само го препродаваа инаку фирмата се наоѓа во Русија и цените беа многу ниски (еден грејач беше околу 50е), дури нудат и да се купат преку интернет, но не нудеа и инсталација на истите.

   Тогаш се запрашав ако е толку ефтин и добар, зошто не се користи масовно, а имено производот не е од вчера туку постои повеќе од 30 години. Се испостави дека хемиската реакција што се создава од електролитот (обично е мешавина на сол или сода бикарбона со дестилирана вода) опасно ги нагризува внатрешните ѕидови на цевките и радијаторите, па така за едно 3-5год потребна е комплетна нова инсталација инаку постои ризик од претечување.

   Доколку некој сака да ризикува тогаш нека повели и нека го проба сам.

   Се надевам дека некому ќе му помогне оваа информација.

  2. 18.2

   Petre

   i jas mislam deka preteruvaat i mistificiraat nekoi “majstorista”
   petre

 19. 19

  Vlado

  Zdravo na site, Zagrevam 135 m2 na 22° i posledna smetka bese 7250 denari ( celokupna mesecna potrosuvacka na struja vo kukjata) . Kazete poevtin nacin .4 godini koristam Kraguevacka varijanta na Elektrolitno kotle i super rabota. Samo da si znaete deka sistemot si bara tekovno odrzuvanje ,cistenje na KATODITE poradi podobra efikasnost i smaluvanje na potrosuvackata na el.energija.Dokolku ne se iscistat katodite od garez ke dojde do zgolemuvanje na potrosuvacka na struja no bez efekt nema da se gree vodata . Nikakva hemija ne e vo prasanje , sistemot raboti na meka voda i malku soda bikarbona .
  Jas sum zadovolen od greenjeto i od mesecnite smetki za greenje 🙂
  Pozdrav ,
  Vlado

 20. 20

  Dusan Ivanovikj

  Pred se golema blagodarnost do gospodinot Atanasovski koj sto ni nudi resenija poeftini od onije standarnite koi sto gi imame i koristime .
  Me raduva toa sto vo Makedonija se pottiknuva svesta kaj naselenieto za koristenje na poekonomicni resenija koi sto i samite ne ja zagaduvaat okolinata za razlika od standarnite resenija koi sto i gi koristime.
  Iako ne sum zapoznaen so ova i ne znam za sto vsusnost stanuva zbor no vo sekoj slucaj ja imate mojata podrska vo ona sto go rabotite ..
  Inaku zivejam vo stan od 80 m2 i planiram vo bliska idnina da instaliram parno greenje ,pa zatoa bi ve zamolil za vas predlog sto bi bilo najdobro da se napravi./

  Odanapred vi blagodaram

 21. 21

  Aleksandar Atanasovski

  Благодарам за убавите зборови, навистина ценам што ете има по некој кој го чита и цени она што е досега сработено од моја страна. Што се однесува до решение за ефикасно греење за вашиот стан нјадобро е или електролитно котле или пелети. Прочитајте го текстот за котлињата и коментарите и ќе ви стани јасно шо и како. Мислам дека има еден коментар и од корисник на електролитни котлиња така да имате некоја престава за што се работи. Пелетите доколку имате можност за мал оџак се исто така добро решение, има доста материјал за нив на порталот. После дрвата тие се најисплатливи за греење така да нема да згрешите и ако се одлучите и за нив. Единствено што кошта горилникот некој денар повеќе од обичните на дрва и што на него не можи да се топли ракија или вари гравче 🙂

 22. 22

  goran

  https://www.youtube.com/watch?v=4_eRGYEjcqM
  ima li nekoj da dade odgovor na ova hhot watwr pump napatstvie kak da se izraboti ideja ili skica pozz Goran

  1. 22.1

   Aleksandar Atanasovski

   Здраво Горан, го изгледав видеото и да бидам искрен скептик сум околу вистинските перформанси на уредот кој е презентиран. Без детален приказ на уредот и принципот на работа нема шанси да се направи издржана анализа која би потврдила или негирала она што се тврди во презентацијата, а тоа е дека дефакто се работи за перпету мобиле. Сепак она што мене ми паѓа во очи е тоа што селективно се прикажуваат некои работи а не целата слика за уредот. Нешто што е карактеристика за измамници кои сакаат да го привлечат вниманието на себе за цел самопромоција или за незнам која друга причина.

 23. 23

  kosta

  Zdravo Aleksandar.
  Jas kako mal na 12 godini povrzav dve viluski za jadenje koi ne se dopiraat staviv izolacija megu nif i so kabel gi povrzav fazata ne ednata nulata na drugata viluska i taka si zagrevav voda toa bese pred 45 godini.Kako dete sum slusal za toa i sum go probal,a sekako ne sum go izmislil,ali edno sum propustil da meram kolkava e potrosuvackata na struja,posto sum bil sepak mal.
  Ali sega ke probam vo eden sad so 10 litri voda ke stavam destilirana voda sol za omeknuvanje i soda bikarbona ke gi izrabotam elektrodite ke probam za kolku vreme ke ja zagree vodata na kolku stepeni i kolku ke potrosi el.energija se razbira na -15c ili -22c ke ja zagrevam vo zamrzivac za dlaboko od 50litri taka da nema kontakt so mrazot bidejki ke se odmrzni,pak ke presmetam kolku bi potrosilo energija za 100m2 vo casot.
  Za 100m2 voda vo radiatorite od prilika bi trebalo 50-70 liti so presmetka e drugo.
  Taka ke ustanovam dali vredi seto toa eli ne.
  Jas go koristam greenjeto 30 godini i zatopluvam so elektricno kotle panterm 18 kw slovensko i sum zadovolen
  Strujata mislam deka momentalno e naeftina,ali toa so ne e vo red e danokot 18 procenti i 33 posto moknosta,znzci ako potrosis 7000 struja vo mesecot da raboti greenjeto 24 casa bez da go gasis cela grenja sezona so tie dopolnitelni davacki ke platis 14 000 denari zatoa ni e skapa strujata 51 posto fazla
  Inace imam i kotel na cvrsto gorivo koj e povrzan zasebno ali vo ista linija 350 kilo kalorii od megal bujanovac i sum mnogu zadovolen.
  Koristam tanki drva precnik do 10 cm ne gi cepam edno redenje od 20 drvca prviot pat gi stavam temperaturata ja zagreva do 80c i potoa na sekoj cas po dve i ja odrzuva tem domasna 20c.
  Tie drva kosta 1500 denari kubik, Se znae treba da imas covek koj ke go odrzuva lozenjeto sekoj cas, znaci 12 kubika drva za cela sezona toa e 18 000 denari poveke od gabe samo ako se ima uslovi poveke za vo kuka toa e naevtina varijanta.
  Pozdrav.

 24. 24

  D-r Ana Popovska Stojanovska

  Zdravo na site vas koi ste uchestvuvale na blogov,posebno do g-inot Atanasovski i g-inot Alek od kano-sistem.Izminuva vekje treta sezona od mojata odluka da go vgradime sistemot na kano vo nashiot stan,megjutoa se’ ostavam na podobri (finansiski) vreminja ,zatoa shto sakam stanot kompletno da go renovirame,pa vo sklop na toa da bide i zapazena energetskata efikasnost.Stanot e so povrshina od 56 m2,bez balkonot 52 m2,graden e vo 80-tite godini,na prizemje e…..Nikako ne e izoliran.Se greeme na TA pechka od 4,5 kw i elektrichen radijator vo spalnata soba.
  Bi sakala diskusijata da se razvie takashto i najmalite moi dilemi da se razreshat: dali DA ili sepak NE…..Potrebni mi se iskustva na lugjeto shto vekje go vgradile sistemot i na lugje koi se great na drugi ekonomichni i ekoloshki prifatlivi nachini.Isto taka bi sakala da chitam sporedbi,no konkretni,so cifri………
  Ve pozdravuvam so nadez deka kje uspeeme da dobieme shto povekje soznanija za temeva i kje uspeeme da se greeme shto poefikasno,a shto poeftino!

 25. 25

  D-r Ana Popovska Stojanovska

  P.S.
  Da dodadam deka vo stanot so samoto gradenje e instaliran celokupen sistem za parno greenje,no celata naselba nikogash ne bila vkluchena na gratskoto parno………

  1. 25.1

   Aleksandar Atanasovski

   Прво благодарам за убавите зборови, навистина се трудев текстот да биди што поинформативен и лесно разбирлив. Што се однесува до вашиот стан еден од можеби најефикасните начини за негово загревање е со помош на електролитни котлиња. Но како што рековте ајде малку математика и бројки за подобро разбирање на проблематиката. Односот на вложена енергија и добиена топлина е одприлика1:1,5. Ова е на основа на искуства на читатели кои го споделија тоа со нас овде. Така за секој вложен киловат електрична енергија се добива 1.5 киловати топлина иако според некои производители тој однос е 1:2, што би дошло 2 киловати топлина за еден киловат вложена електрична енергија. Конкретно во вашиот пример ТА печка би ја замениле со електрочитно котле со моќност од 2 до 3 киловати моќност. Исто така мора да се спомене дека тој однос вложена енергија со добиена топлина кај ТА печки е помал од 1. Како тоа ќе се рефлектира на сметката е нешто кое сепак зависо од неколку допонители параметри, како што е тоа што печката веројатно се полни само навечер на евтина струја додека тоа не е особина кај котлињата. Сепак и така би требало да се има солидна заштеда на сметката за електрична енергија. За други ефикасни системи за загревање соодветни за стан читајте на следниот текст https://energetskaefikasnost.info/greene-so-infratsrveni-grejachi/

 26. 26

  kosta

  Dragi forumgii
  Da se razbereme edno,nema plod ako ne stimuliras,za mene seto toa e nesfatlivo i ne e mozno.
  Ako sakate da postignete nesto bez finansii nema rezultat.
  Domasnata temperatura treba da bide 20c,vodata vo kotelot zagreana,a i normalno radiatorite se zagreani,ne treba nikako da se izladat da se odrzuva temperaturata,a so znaci toa -znaci si bara lozenjea bez lozenje nema toplina.
  I zatoa da ne sme vo zabluda ne postoi nikakva poevtina varianta,jas 30 godini go koristam parnoto greenje i sum probal se,ako sakas toplo nema evtino.
  Primer
  Na edna krava ako i dades dovolno hrana ke ti dade dovolno kolicina na mleko,ako i skratis racunaj nema ni kvalitet ni kvantitet.
  I so elektrolitnite kotlina ne e toa so treba da bide so nafta e preskapo,strujata isto taka,ostanuva samo na tvrdo gorivo-drva i kumur toa najdobro zosto sekogas vodata vo sistemot e stalno zageana nema ladenje i pak zagrevanje kako kaj elektrolitnite,elektricnite i naftenite kotlinja toa e prednosta i naevtina varianta samo ako se ima uslovi
  Toa e ne, se zalazuvajte.
  Sekoj luksuz kosta.
  Pozdrav

  1. 26.1

   Александар

   Zdravo na site,

   sakam da go iznesam moeto mislenje za elektrolitni kotlinja.
   Kako prvo ne sakam da gi napagjam deka ne se efikasni, no moram da kazam deka ne se tolku efikasni kolku sto tvrdat. I standardnite parna i termo pecki i razno razni paneli site imat isti koeficient na pretvaranja na elektricnata energija vo toplinska, a toa e 1! Samo potsetete se sto imate uceno po fizika vo sredno, energijata nitu se sozdava nitu se gubi, samo preminuva od eden vid vo drug, vo nasiov slucaj od elektricna vo toplinska.
   Da bese tocno toa deka elektrolitnite kotlinja imaat koeficient na pretvaranje pogolem od 1 (1.5 mislam deka e gore vo komentarite), pa togas do sega ke imaavme perpetuum mobile elektricna centrala,…onie 0.5 ke bidat gratis a ostanatite 1.0 ke idat za dopolnitelno zagravanje na vodata vo centralata :).
   Edinstven isklucok ovde se klimite so invertor i sistemite so toplinska pumpa koi sto koristat pomalku elektricna energija za da dobijat pogolema toplinska, megjutoa toa e zatoa sto tie ja crpat toplinata od okolinata.

   Moja preporaka za greenje e dobra klima so invertor, po moznost sistem za ventilacija so rekuperator (kaj nas seuste ne se gradi so vakvi sistemi), promena na site stari prozorci i vrati i dobra izolacija (min 10cm stiropor)!

   Pozdrav

   1. 26.1.1

    sokol

    zdravo mozam da znam kade mozam da se informiram zaГреење со електролитни котлиња na email ili na Tel.

 27. 27

  Марјан

  прочитав се,и можам да се согласам со два три текста.
  мора да сватите дека куќата,станот мора да го направите=изолирате како термос.од сите страни.што поголема изолација мин 10 см тоа подобро.внатре наместо мачкање со бетон јас би ставил панели од плута по можност ако има бели и да можат да се лепат,како тенок слој тврдо пресован стиропор.
  прозори со две а најдобро со 3 стакла.
  вентилирај со отворени прозори кратко само да се направи промаја и тоа е тоа.
  греење со панел плочи-примарно или со инвертер клима.

 28. 28

  Aleksandar

  uste pred tri god. se interesiram za greenje so elektrolitni kotlinja, pa ako moze da mi pratete nekoja informacija plus, kade moze da se nabavat, kolku kw kotlinja ke bidat potrebni za 100 m2 i kolku otprilika bi bila potrosuvackata. se raboti za sredno izoliran sprat od kuka. pozdrav

 29. 29

  Blagojce

  Zdravo!!!
  Vo ovie ladni denovi prebaruvav na internet opcii za ekonomicno greenje i go vidov ovoj napis za ekonomicno zagrevanje na stanot i mnogu me zainteresira,pa bi vi bil blagodaren ako mi kazete kade mozam da nabavam vakvi kotlinja, i kade mozi da se vidat,na koja web adresa?
  Blagodaram mnogu!

 30. 30

  sokol

  zdravo kade mozam da. se informiram zaГреење со електролитни котлиња na Tel. ili na email blagodaram

Comments are closed.

2018 Powered By Wordpress, developed by Nova Solutions internet marketing agency