About the author

Игор Мишевски

Магистрант на оджлив развој, дипломиран електро инженер со искуство во енергетската ефикасност и одржливиот развој!

Related Articles

3 Comments

 1. 1

  Александар

  Најпрво постојат различни типови на диоди, LED se Light Emiting Diode, и тоа е класична декларација на која има подтипови на диоди.
  Моментално најинтересни се OLED или Organic Light Emiting Diode, а додека технологијата на изработка дали е обична, SMD или друг тип означува само тип на поврзување на диодата со електричната плоча и не игра никаква улога во нејзините перформанси.

 2. 2

  Bojan

  Zdravo,
  Sakam da ve prasam dali imate informacija kade mi mozele da se kupat LED svetilki vo Makedonija, bidejki po marketite kaj nas kako stedlivi svetilki se prodavaat samo halogenski i fluorescentni svetilki.

  1. 2.1

   Игор Мишевски

   Здраво Бојан,

   Во моментот во Македонија вакви светилки според мои информации може да се најдат само во Osram (или кај нивните дистрибутери како што е ЕЛИНГ https://eling.com.mk/). Овие светилки се со премиум квалитет и со регулирано ладење и се разбира соодветна премиум цена која пак од друга страна има добар поврат на инвестицијата бидејќи траат долго, а и имаат и повеќегодишни гаранции.
   Од друга страна, светилки како на сликиве во текстот може да се најдат на Ebay доколку имате PayPal сметка https://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=e27+smd&_sacat=0&_from=R40 , во друг случај ако располагате со картичка – дебитна или кредитна може да побарате тука https://dx.com/s/e27+smd

   Поздрав

Comments are closed.

2018 Powered By Wordpress, developed by Nova Solutions internet marketing agency